V přírodě najdeme vodu nejen na povrchu území (ve formě potoků, řek, jezer a rybníků) a v atmosféře (dešťové a sněhové srážky a méně časté formy jako kroupy, mlha, rosa nebo jinovatka), ale nachází se i pod povrchem. Voda pod zemským povrchem se nazývá voda podpovrchová, a je to voda velmi důležitá. Tvoří ji půdní voda a podzemní voda.
Půdní voda se nachází těsně pod povrchem v půdě do hloubky asi 1-2 m, a je důležitá hlavně pro rostliny, které ji odebírají pomocí kořenů. Půdní vodou se zabývá vědní obor hydropedologie.
Podzemní voda se vyskytuje ve větších hloubkách, kde vyplňuje různé pukliny, dutiny a póry v horninách. Zabývá se jí vědní obor hydrogeologie. Podzemní voda tvoří asi 30 % veškeré sladké vody na Zemi), je proto hlavním zdrojem kvalitní pitné vody pro člověka (podzemní voda ve studnách).
Sladká voda tvoří jen asi 2,5 % veškeré vody, zbytek je voda slaná. Většina sladké vody je vázána v ledovcích (asi 68 %) a tedy většinou nedostupná. Voda na povrchu (v řekách a jezerech), v půdě a atmosféře tvoří jen asi 2 %. Neobyčejně důležitá je proto podzemní voda tvořící asi 30 % zásob sladké vody na Zemi.