Zpět na informační portál

Analýza adaptačních opatření ke zmírnění
dopadů změny klimatu a urbanizace na
vodní režim v oblasti vnější Prahy

VÚV TGM

Testovací otázka č. 1 z 3

Domů Zpět na Přehled lekcí

Nápověda: Využívání podzemní vody v Praze

Ještě v polovině 19. století byli obyvatelé odkázáni donášku vody od kašen napájených z Vltavy. Některé kašny měly ale kvalitnější vodu, jako např. kašna na Karlově náměstí, napájená podzemní vodou z pramene v dnešní ulici Na Rybníčku. Mít vlastní studnu byla až do 18. století nákladná věc. Postupně byla ale v 19. století vybudována síť desítek obecních studní po celé Praze, z nichž některé ještě můžeme najít (např. studna v Kolejní ulici na obálce této publikace aj.). Studny poskytovaly pražským obyvatelům o něco kvalitnější vodu, ale jak se postupně zvyšovaly požadavky na jakost pitné vody, i ty přestaly vyhovovat.

V roce 1914 začala moderní éra pražského vodárenství, kdy rostoucí obyvatelstvo Prahy dostalo nezávadnou pitnou vodu ze zdrojů podzemní vody z Káraného, severně od Prahy.

Praha je dnes kompletně zásobována pitnou vodou ze 75 % z povrchového zdroje Želivka a asi z 25 % z podzemního zdroje Káraný. Zvláště v okrajových částech Prahy ale existuje množství soukromých studní, které Pražané využívají jako doplňkový zdroj vody (nejčastěji pro zalévání zahrad).

Zpět na otázku