Zpět na informační portál

Analýza adaptačních opatření ke zmírnění
dopadů změny klimatu a urbanizace na
vodní režim v oblasti vnější Prahy

VÚV TGM

Testovací otázka č. 1 z 3

Domů Zpět na Přehled lekcí

Nápověda: Ochrana zdrojů podzemní vody

Každý zdroj pitné vody je nutné chránit před znečištěním a poškozením. Ochranu je třeba zajistit nejen pro studnu, ale i pro její okolí. Pro ochranu studny je důležitá správná technická konstrukce studny, hlavně dobré utěsnění kolem studny na povrchu a její dobré zakrytí (např. poklopem), aby do studny nestékala znečištěná voda z povrchu.

Na ochranu studní pro hromadné zásobování pitnou vodou se vyhlašují ochranná pásma. Ochranné pásmo 1. stupně chrání studnu a několik metrů kolem před znečištěním a poškozením, a obvykle bývá oplocené. Ochranné pásmo 2. stupně chrání větší okolí studny, odkud přitéká voda, která se ve studni odebírá. Odběrem vody se snižuje hladina i v okolí studny do určité vzdálenosti (rozsah vlivu studny, odborně se mu říká depresní kužel), v některých případech si studna může i nasávat vodu i z blízkého toku nebo nádrže (viz obrázek). V ochranném pásmu 2. stupně jsou nutná různá omezení, aby nedošlo ke znečištění vody (zákaz skládek, zpřísněná opatření vůči odpadním vodám, skladům PHM a dalších chemikálií, omezení hnojení, používání pesticidů a apod.).

Změny proudění
Změny proudění a hladiny vlivem odběru podzemní vody ze studny

U individuálních studní se ochranná pásma obvykle nevyhlašují, majitel by ale měl dbát na to, aby možné zdroje znečištění (kanalizace, žumpy, uskladněné chemikálie, dílny apod.) byly od studny co nejdál. V husté zástavbě měst a obcí je problematické zajistit plnou ochranu těchto drobných zdrojů vody, která proto často nevyhovuje požadavkům na kvalitu pitné vody.

Zpět na otázku