Zpět na informační portál

Analýza adaptačních opatření ke zmírnění
dopadů změny klimatu a urbanizace na
vodní režim v oblasti vnější Prahy

VÚV TGM

Testovací otázka č. 1 z 3

Domů Zpět na Přehled lekcí

Otázka č. 1: Zvolte správný chemický zápis hořečnato-vápenato-sodno-hydrogenuhličitano-síranové vody

Nápověda: Rozpuštěné látky ve vodách

Různé druhy přírodních vod se liší i podle celkové mineralizace, tedy podle koncentrace rozpuštěných látek, která se udává obvykle v miligramech na litr (mg/l). Zdravotně nezávadná pitná voda by měla mít celkovou mineralizaci v rozmezí cca 80-1000 mg/l. Běžná podzemní voda mívá celkové množství rozpuštěných látek v úrovni několika set miligramů na litr. A jak jsou na tom s mineralizací další druhy vod:

Rozpuštěné látky můžeme rozdělit na disociované, kdy se molekula (např. sůl NaCl) při rozpuštění rozpadá na kladné a záporné ionty (Na+ a Cl-), a nedisociované, kdy molekula zůstává pohromadě i v rozpuštěném stavu, např. oxid křemičitý SiO2.

Mineralizace
Celková mineralizace různých typů přírodních vod, a požadavky na pitnou vodu
Hlavními anionty v podzemních a dalších přírodních vodách jsou hydrogenuhličitany HCO3-, sírany SO42- a chloridy Cl-. Hlavními kationty jsou vápenaté (Ca2+), hořečnaté (Mg2+) a sodné (Na+) kationty. Těchto šest iontů tvoří obvykle přes 90 % složení přírodní vody.

  • Pomocí převládajících hlavních iontů charakterizujeme chemický typ vody, např. typ Ca-HCO3, Ca-Na-SO4-Cl apod.
  • Zbývající část složení přírodních vod tvoří vedlejší složky, např. kationty draslíku K nebo různých kovů, zvláště v podzemních vodách (Fe, Mn, Al, Cu, As, Zn, Se, Cr, Ni, Co, B…), nebo některé organické látky.
  • Pro vody znečištěné komunální odpadní vodou nebo ze zemědělství je typický výskyt různých sloučenin dusíku (dusičnany NO3-, dusitany NO2-, amonné ionty NH4+)
  • V přírodních vodách jsou dále rozpuštěny i plyny, např. z atmosféry (oxid uhličitý CO2, kyslík, dusík aj.). Někdy se v podzemních vodách můžeme setkat s plyny původem z různých biochemických a geochemických procesů v zemské kůře (sulfan H2S, radioaktivní plyn radon Rn, metan CH4 aj.).

Zpět na otázku