Interaktivní databáze

Základní informace o použitých datech výsledcích simulací a interpretaci výstupů

Zobrazené výsledky simulačních výpočtů jsou výsledkem modelování erozních vlivů v celostátním měřítku a nemusí zahrnovat specifické místní podmínky a vlivy, které nejsou součástí datových sad použitých a dostupných pro provedení výpočtů.

Pro výpočet eroze na pozemcích a následný transport sedimentu ve zdrojových plochách kritických bodů je pro všechny varianty výpočtů použit model WATEM/SEDEM (Van Rompaey et al., 2001). Výpočet vodní eroze je v tomto modelu založen na Revidované univerzální rovnici ztráty půdy (Revised Universal Soil loss equation - RUSLE).

Jako podklad o objektech v území (stavby, domy, silniční a cestní síť, účelové objekty) jsou použita data z digitální vrstvy využití území ZABAGED® z roku 2014 (zdroj dat ČÚZK). V případě, že v území došlo od doby zpracování dat ke změnám (výstavba nových objektů, silnic, obchvatů obcí, odstranění staveb apod.), nemusí výsledky provedených simulací odpovídat aktuální situaci ohrožení posuzovaných objektů. V takovém případě je nutné riziko ohrožení nových objektů posoudit individuálně.

Zranitelnost objektů pro erozní smyv je klasifikována podle kategorií objektů ZABAGED®. V řadě případů je u objektu uvedena kategorie „budova blíže nespecifikovaná“ a je jí přiřazena kategorie zranitelnosti 2. Podle situace na lokalitě je možné kategorizaci objektu změnit podle upřesnění typu objektu a jeho významnosti. Jako vodítko lze použít klasifikaci uvedenou v metodice „Metodika stanovení území potenciálně ohrožených dopady přívalových srážek spojených s erozí půdy při zohlednění očekávané změny klimatu“, která je k dispozici ke stažení pod odkazem "Výstupy".

Pro modelování současného stavu i rizika eroze a transportu sedimentu pro podmínky očekávané klimatické změny je pro erozivitu srážek použit regionalizovaný R-faktor, odvozený ze srážkoměrných stanic na území celé České republiky a pro klimatickou změnu upravený podle očekávaných změn erozivity srážek na základě změn teplot a srážkových úhrnů.

Varianty navržených opatření jsou vztaženy vždy k celé přispívající ploše kritického bodu a umožňují uživateli orientačně posoudit, zda některý typ opatření může snížit riziko ohrožení objektu erozním smyvem a transportem sedimentu. Pro případné návrhy opatření v ploše přispívající k ohrožení kritického bodu je nutné provést detailní posouzení, nejlépe s použitím srážko-odtokového nebo epizodního erozního modelu.

Detailní informace o jednotlivých krocích výpočtu a odvození celkového rizika ohrožení objektů transportem sedimentu z eroze jsou uvedeny v „Metodice stanovení území potenciálně ohrožených dopady přívalových srážek spojených s erozí půdy při zohlednění očekávané změny klimatu“, která je k dispozici ke stažení po odkazem "Výstupy".

Zahájení práce s interaktivní aplikací (databází)

Úvodním krokem při práci s interaktivní aplikací (databází) je výběr zájmového území. Výběr zájmového území se provádí buďto zadáním názvu katastrálního území (zadání se provádí postupným psaním; po zadání několika úvodních znaků názvu katastrálního území se zobrazí seznam dostupných hodnot a z něj je třeba vybrat konkrétní objekt) nebo výběrem území v mapě (mapu je třeba nejprve přiblížit a následně vybrat území kliknutím do mapy; není-li přiblížení mapy pro výběr území dostatečné, zobrazí se v prostoru nad mapou chybové hlášení). Kliknutím na talčítko "Potvrdit výběr a pokračovat" výběr území potvrdíte a zahájíte práci s daty. Podrobnější informace k ovládání interaktivní databáze (aplikace) naleznete pod odkazem "Nápověda".

Nyní můžete vstoupit do interaktivní databáze kliknutím na následující tlačítko:

Otevřít interaktivní databázi

Datum poslední aktualizace stránky: 4.4.2016, technická aktualizace aplikace: 20.12.2021