Číslo osvědčení schvalovacího orgánu (Ministerstvo kultury ČR): MK 49281/2022 OVV
Dokument osvědčení: (dokument pdf, 322 kB)
Realizace výstupu: 1. 1. 2019 – 30. 6. 2022
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, veřejná výzkumná instituce, pobočka Brno:
Ing. Miriam Dzuráková, Mgr. Martin Caletka, Ph.D., Ing. Milena Forejtníková, Mgr. David Honek, Ph.D., Ing. Radka Račoch, Ing. Miloš Rozkošný, Ph.D.
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v.v.i.:
Mgr. Marek Havlíček, Ph.D., Mgr. Roman Borovec, Mgr. Hana Skokanová, Ph.D., Ing. Josef Svoboda
Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci:
RNDr. Renata Pavelková, Ph.D., Mgr. Jindřich Frajer, Ph.D., RNDr. Aleš Létal, Ph.D., PhDr. Drahomíra Nováková
Historický ústav Akademie věd ČR:
Mgr. Aleš Vyskočil, Ph.D., doc. PhDr. Zbyněk Sviták, CSc.
Mapa syntetická
VODOHOSPODÁŘSKÉ OBJEKTY V POVODÍ DOUBRAVY A HORNÍ KLEJNÁRKY (ČÁSLAVSKO) OD 2. POLOVINY 18. STOLETÍ DO SOUČASNOSTI
Dokument | Soubor | Velikost |
---|---|---|
Tabulka: Seznam identifikovaných VH-objektů v povodí Doubravy a horní Klejnárky (Čáslavsko) | 431 kB | |
Text: Popis souboru map | 8,9 MB |
Stručný popis výstupu
Soubor specializovaných map s odborným obsahem pod názvem „Historické vodohospodářské objekty v povodí Doubravy a horní Klejnárky (Čáslavsko)“ je dalším, v pořadí čtvrtým souborem map vytvořených v rámci řešeného projektu NAKI II. Jak z jeho názvu vyplývá, představuje výsledky výzkumu vodohospodářských staveb v povodí Doubravy a horní Klejnárky, a to v kontextu fyzicko-geografických a historicko-společenských souvislostí v období od 2. poloviny 18. století po současnost.
Cílem předkládaného souboru map je představit možnosti a způsoby mapování, identifikace a interpretace vývoje VH-objektů na hydrologickém celku povodí Doubravy a horní Klejnárky a zároveň otestovat vhodnost, komplexnost, správné nastavení a srozumitelnost navrženého souboru hodnoticích kritérií, které jsou součástí zpracovávané metodiky.
Prvních šest map s průvodním textem, obdobně jak tomu bylo u souboru map VH-objektů povodí Svitavy, prezentuje prostorovou identifikaci, popis a interpretaci podmínek a příčin vzniku a vývoje VH-objektů v pěti časových řezech zastřešujících období od 2. poloviny 18. století po současnost.
Na dalších třech tematicky pojatých mapách tzv. ohnisek zájmu jsou představeny výsledky průzkumu a hodnocení historických VH-objektů a funkčních celků s využitím hodnotících postupů vznikající metodiky.
Ohniska zájmu byla vybrána tak, aby reprezentovala charakter a specifika povodí Doubravy a horní Klejnárky, aby byly zastoupeny významné samostatné VH-objekty i různorodé funkční celky. Při výběru bylo zváženo i hledisko pokrytí celého vybraného hodnoceného časového období, tj. rozsah 2 a půl století. Práce byly zaměřeny zejména na výzkum a popis technických a technologických řešení a hodnot vybraných objektů zájmu, na míru dochovanosti a autenticity hmoty a technologického provedení se zasazením do historického kontextu vývoje. Důraz byl kladen na identifikaci a popis funkčních celků, protože především u VH-typů objektů je tento pohled pro posouzení jejich významu zásadní.