Zpět na informační portál

Analýza adaptačních opatření ke zmírnění
dopadů změny klimatu a urbanizace na
vodní režim v oblasti vnější Prahy

VÚV TGM

Testovací otázka č. 1 z 3

Domů Zpět na Přehled lekcí

Nápověda: Statické zásoby a přírodní zdroje podzemní vody

Jako statické zásoby označujeme objem podzemní vody, která vyplňuje všechny dutiny v hornině pod hladinou podzemní vody. Přírodní zdroje je množství podzemní vody za jednotku času, kterým je hydrogeologická struktura průběžně doplňována infiltrací srážek.

Statické zásoby
Statické zásoby, přírodní zdroje a využitelné množství podzemní vody

Rozdíl mezi statickými zásobami a přírodními zdroji podzemní vody si lze představit na příkladu rybníka. Voda, která je v rybníku, tvoří statické zásoby. Voda, která do rybníku přitéká potokem, jsou přírodní zdroje. Pokud budeme z rybníka odebírat vodu, můžeme odebrat jen množství, které je menší než přítok. Pokud ale budeme odebírat množství vody větší než je přítok, zanikne potok odtékající z rybníka a hladina v rybníce začne klesat – začnou se snižovat statické zásoby. Takový odběr není dlouhodobě udržitelný, protože jednou skončí vyschnutím rybníka.

Dlouhodobě udržitelný odběr podzemní vody zajišťují jen přírodní zdroje podzemní vody.

Pokud dlouhodobě probíhá odběr vody na úkor statických zásob, hydrogeologická struktura je přetěžována, statické zásoby se zmenšují. Krátkodobé využití statických zásob je možné, např. k překlenutí období letního sucha, protože víme, že tento úbytek bude doplněn z tání sněhu a vyšších srážek na jaře.

Přírodní zdroje podzemní vody vystupují v hydrologické bilanci jako tzv. podzemní (též základní) odtok z území, a udávají se v litrech za sekundu na kilometr čtvereční. Území bohaté na podzemní vody mají tyto hodnoty 5-10 l/s/km2 (horské oblasti, česká křídová pánev aj.). Na většině území Prahy se tyto hodnoty pohybují v dlouhodobých průměrech jen kolem 1 l/s/km2, z důvodu nižších srážek, vyššího výparu a málo propustných hornin. Pokračující zástavba okrajových částí města dále omezuje vsak srážek a snižuje nevelké přírodní zdroje podzemní vody v Praze.

Pro odběr podzemní vody není možné využít všechny přírodní zdroje. Využitelné množství podzemní vody je část přírodních zdrojů, které můžeme dlouhodobě odebírat, aniž bychom ohrozili další funkce podzemní vody v území.

Pokud bychom čerpali více podzemní vody, mohli bychom způsobit vyschnutí potoků, zánik pramenů, ohrožení mokřadů s chráněnými rostlinami a živočichy apod.

Zpět na otázku