Studie odtokových poměrů a komplexní návrhy opatření v části povodí nádrže Želivka – Švihov
Analýza zájmového území
Zájmové území bylo vybráno na základě posouzení všech dostupných podkladů a bylo vymezeno závěrovým profilem povodí na toku Želivka pod Bělou v povodí 1-09-02-021 o celkové ploše 266,33 km2.
Vybrané zájmové území v povodí Želivky
Pro toto vybrané území byla vypracována podkladová analýza, která vyhodnotila sklonitostní, klimatické, hydrologické, pedologické, erozní a srážkoodtokové poměry. Zabývala se také využitím území a v neposlední řadě byly analyzovány dostupné projekty komplexních pozemkových úprav (KoPÚ), územně plánovacích dokumentací a územního systému ekologické stability (USES). Na základě výsledků bylo vybráno 10 katastrálních území (kú), pro která byl navržen komplexní systém protierozních a protipovodňových opatření.
Katastrální území vybraná pro komplexní systém protierozních a protipovodňových opatření
Návrh komplexního systému protierozních a protipovodňových opatření ve vybraných kú
Byly navrhovány tyto typy opatření:
A) Vyloučeny erozně nebezpečné plodiny (VENP)
B) Protierozní agrotechnologie na orné půdě (AGT)
C) Trvale travní porosty (TTP)
D) Biotechnická opatření
Cílem bylo:
Odkaz: Příklad návrhu opatření
Technická studie MVN Chválov
Původním záměrem bylo zahrnout do řešení dílčího cíle 3 i zpracování prováděcího projektu významného technického prvku ochranného opatření. Předpokladem bylo, že takové opatření je již koncipováno v plánech společných zařízení jako jednoho z hlavních výstupů ukončených KoPÚ. Protože nebyl takový technický prvek nalezen, byly v zájmovém povodí vybrány s ohledem na ochrannou protipovodňovou funkci a využití plochy povodí dvě lokality pro možný návrh nádrže k podrobnějšímu vyhodnocení jejich výhodnosti a účelnosti. Obě lokality byly posouzeny z hlediska:
Obě uvažované nádrže mají podobný retenční potenciál, v rámci doporučení se řešila ochrana obyvatel před přívalovou povodní. Z tohoto hlediska by při souběhu povodňových událostí byla vhodnější nádrž SN_1038 (MVN Chválov).
Zhotovitel technické studie: firma AQUATIS a.s.
Cílem vodohospodářského řešení je návrh základních parametrů nádrže a funkčních objektů s prověřením možností hladiny stálého nadržení. Byl prověřen návrh MVN se stálým zásobním objemem v definované lokalitě při výšce hráze cca 6,0 m a návrh základních parametrů funkčních objektů pro převedení povodňových průtoků.
Vliv vybraných typů MVN na kvality vod
Byly sledovány tři typy MVN:
Suchá nádrž Kejžlice | Retenční nádrž Velký Rybník | MVN Čelistná |
Závěry:
Výstupy dílčího cíle 3 byly představeny a předány zástupcům Státního pozemkového úřadu na krajské pobočce v Jihlavě.
Datum poslední aktualizace stránky: 17.6.2019