Záplavová území jsou podle §66 odst. 1 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon) administrativně určená území, která mohou být při výskytu přirozené povodně zaplavena vodou. Jejich rozsah je povinen stanovit na návrh správce vodního toku vodoprávní úřad. Vodoprávní úřad může uložit správci vodního toku povinnost zpracovat a předložit takový návrh v souladu s plány hlavních povodí a s plány oblastí povodí. V současně zastavěných územích obcí, v územích určených k zástavbě podle územně plánovací dokumentace, případně podle potřeby v dalších územích, vymezí vodoprávní úřad na návrh správce vodního toku aktivní zónu záplavového území podle nebezpečnosti povodňových průtoků. Způsob a rozsah zpracovávání návrhu a stanovování záplavových území stanovuje Ministerstvo životního prostředí vyhláškou ( vyhláška 79/2018 Sb.). Informace o datové sadě a data ke stažení zde: http://heis.vuv.cz/isvs/zapluz
Zřízení, vedení a aktualizace evidencí o stavu povrchových a podzemních vod je uloženo zákonem č. 254/2001 Sb, o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon) ve znění pozdějších předpisů, § 21 tohoto zákona uvádí výčet vedených evidencí, § 22 pak rozděluje kompetence ve vedení jednotlivých evidencí a jejich ukládání do ISVS mezi Ministerstvo zemědělství a Ministerstvo životního prostředí. Způsob vedení evidencí o stavu povrchových a podzemních vod je pak stanoven vyhláškou č. 252/2013 Sb. o rozsahu údajů v evidencích stavu povrchových a podzemních vod a o způsobu zpracování, ukládání a předávání těchto údajů do informačních systémů veřejné správy.
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, veřejná výzkumná instituce
Datová sada záplavových území vzniká na základě podkladů získaných od vodoprávních úřadů prostřednictvím Ministerstva životního prostředí. Mapové vrstvy záplavových území ČR (Q5, Q20, Q100, Q500 a aktivní zóny) vychází ze stejného zdroje. Jedná se o agregaci původních mapových podkladů jednotlivých stanovení záplavových území na základě příslušnosti k vodnímu toku a dále o úseky vodních toků (podkladem je síť vodních toků DIBAVOD), na nichž je stanoveno záplavové území dle kilometráže uvedené v jednotlivých stanoveních záplavových území zpracované Hydrosoftem Veleslavín. Ze stejných podkladů pochází také data pro Digitální povodňový plán. Aktualizace dat by měla proběhnout vždy na začátku čtvrtletí v závislosti na aktualizaci zdrojových souborů. Popisné údaje evidence blíže specifikuje Katalog evidencí ISVS VODA vedených VÚV TGM, v.v.i. (Praha: VÚV TGM, v.v.i.). Průběh polygonů záplavových území v této vrstvě je pouze orientační, pro získání závazných informací o přesném průběhu kontaktujte místně příslušný vodoprávní úřad nebo správce daného vodního toku.
Na užití dat se vztahují §88 až §94 zákona č. 216/2006 Sb., kterým se mění zákon č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony. Podmínkou pro další prezentaci těchto dat je vždy uvedení informace o zdroji. Data lze používat pouze pro účely, které jsou v souladu vlastnostmi dat uvedenými v metadatech.