Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, veřejná výzkumná instituce, po dohodě s Ministerstvem životního prostředí koncem ledna 2021 zahájil pilotní kontrolní monitoring vybraných chemických a biologických parametrů jakosti vody na vytipovaném úseku řeky Bečvy. Ten byl realizován formou bodových odběrů na vybraných profilech. Cílem bylo zachytit možný negativní vliv zdrojů znečištění, situovaných v daném úseku toku.
Kontinuální sledování možného havarijního znečištění na řece Bečvě, v lokalitě Lhotka na Bečvou, bylo ve zkušebním módu zahájeno ihned po dokončení výstavby a kolaudaci monitorovací stanice v druhé polovině roku 2022. V běžném, plném režimu pokračoval od počátku roku 2023. Dané činnosti byly financovány Výzkumným ústavem vodohospodářským T. G. Masaryka, v. v. i. (VÚV TGM). Od roku 2024 je finanční pokrytí nákladů a činností, spojených s monitoringem řešeno na základě Smlouvy o horizontální spolupráci na zajištění provozu měřící stanice. Smluvními stranami jsou Ministerstvo životního prostředí ČR (MŽP), Zlínský kraj (ZK), Město Valašské Meziříčí (VM) a VÚV TGM.
V případě zaznamenání významného snížení jakosti povrchových vod pak bude využit expertní systém NAVAROSO k detekci jeho možných příčin.
Výsledek kontinuálního monitoringu je dostupný samostatně v záložce „Aktuální stav“.