V průběhu řešení projektu byly realizovány následující výstupy typu certifikovaná metodika, návrh vyhlášky:
Metodika:
Autoři: Ing. Martin Durčák, Radim Kabeláč, Ing. Alena Kristová, Ing. Tomáš Mičaník, Ph.D., Ing. Arnošt Kult, Mgr. Pavel Rosendorf, Mgr. Silvie Semerádová, Ing. Petr Vyskoč
Pracovní návrh vyhlášky: zde bude ke stažení konečná verze
Autoři: Ing. Martin Durčák, Radim Kabeláč, Ing. Alena Kristová, Ing. Tomáš Mičaník, Ph.D., Ing. Arnošt Kult, Mgr. Silvie Semerádová, Ing. Petr Vyskoč,
Původní záměr vytvořit mobilní mapovou aplikaci orientovanou na mobilní zařízení, kdy velitel zásahu příslušného záchranného sboru uvidí na mobilním zařízení všechny výpusti v daném dílčím povodí a při kliknutí na danou výpust se objeví informace o tom, jaké odpadní vody (příp. dešťové vody) jsou příslušnou kanalizací odváděny byl po konzultacích s HZS opuštěn. HZS naopak požaduje sdílení relevantních dat do vlastních IS a uvítá metodické návody týkající se chování jednotlivých chemických látek ve vztahu k živým organismům.
HZS má v rámci vlastních IS k dispozici kontakty na vybrané odborníky České inspekce životního prostředí, s. p. Povodí a vodoprávních úřadů (na základě databáze kontaktů). Předpokládá se dostupnost návodů, kde a jak mají být odebrány vzorky povrchové či odpadní vody. Podle databáze možného úniku závadných látek by se mohli operativně rozhodovat, jak postupovat při zneškodňování havárie či při odstraňování následků havárie. Obdobně i při šetření havárie. Jednalo by se především o havárie původcem havárie neohlášené. Předpokládá se, že u evidovaných výspustí bude uveden seznam látek, které jsou povolené a seznam látek, který je uveden v havarijním plánu.
Publikováno: zde na stránkách projektu
Autoři databáze: Ing. Viktor Levitus, Mgr. Aleš Zbořil
Bude se jednat o trvalou činnost. Podrobnosti stanoví samostatný projekt. ¨ Jako příklad lze uvést kurzy vzorkování. Ve Výzkumném ústavu vodohospodářském T. G. Masaryka, veřejné výzkumné instituci byla pořádána pod vedením ASLAB řada kurzů vzorkování. Kurz je určen jak vedoucím pracovníkům a manažerům vzorkování, tak pracovníkům provádějícím vlastní vzorkovací práce v terénu. Kurz trvá 3 dny a je ukončen písemným zkušebním testem. Absolventi obdrží certifikát, který kvalifikuje držitele k získání pověření vykonávat specifické činnosti v rámci systémů kvality jejich pracovišť. Kurz je pořádán zpravidla v Praze, v případě zájmu však lze kurz uspořádat i v místě sídla organizace, která například potřebuje vyškolit větší počet pracovníků. V rámci kurzu jsou probírána tato témata:
Za Hasičský záchranný sbor Plzeňského kraje se jedná především o pracovníky Školicího střediska a laboratoře Třemošná. Jde především o vzdělávací zařízení. Zejména připravuje, organizuje a provádí odbornou přípravu pracovníků hasičského záchranného sboru, velitelů a vedoucích složek integrovaného záchranného systému a pověřených osob v oblasti krizového řízení, požární ochrany a ochrany obyvatelstva a poskytuje odbornou a metodickou pomoc. Zabezpečuje rovněž hotovostní službu s případným výjezdem z titulu řešení detekce neznámých látek v rámci řešení událostí. V jeho čele stojí vedoucí školicího střediska, který je přímo podřízen náměstkovi krajského ředitele pro integrovaný záchranný systém. Školicí středisko a laboratoř Třemošná se člení na oddělení laboratorní činnosti a pracoviště provozní. Chemická laboratoř Školicího střediska a laboratoře Třemošná je akreditována dle normy ČSN EN ISO/IEC 17025:2005.
Mezi pracovníky Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka a pracovníky Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje následně proběhla velmi plodná diskuse. Ryze výzkumně orientovaní pracovníci ústavu se tak seznámili s mnoha zkušenostmi z reálné provozní praxe. S ohledem na vodohospodářské havárie je zcela evidentní, že činnost pracovníků všech hasičských záchranných sborů je v rámci celé České republiky plně profesionální a zcela nezastupitelná.
Z následné diskuse vyplynulo, že je potřeba na novelu zákona č. 254/2001 Sb. o vodách a o změně některých zákonů (vodního zákona), ve znění pozdějších předpisů, reagovat a je nezbytné zajistit i příslušnou (skutečně) reálnou koordinaci všech činností Hasičského záchranného sboru České republiky, České inspekce životního prostředí, všech vodoprávních úřadů a správců povodí. I na základě tohoto zjištění se rozhodl širší tým pracovníků Výzkumného ústavu vodohospodářského přijmout výzvu a řešit tento projekt.
Datum poslední aktualizace stránky: 9.9.2024