Na této stránce jsou postupně, v návaznosti na průběh řešení projektu, doplňovány informace o realizovaných výstupech a výsledcích projektu.
Údaje o výpustích jsou v ČR předmětem řady evidencí, které byly popsány v rámci pilotního projektu (ke stažení zde). Různé účely vedení jednotlivých evidencí ovlivňují jak kritéria zařazení výpustě do příslušné evidence, tak rozsah k jednotlivým výpustem evidovaných údajů. Ve výsledku se tak údaje v jednotlivých evidencích mohou vzájemně doplňovat či překrývat. Předmětem analýzy bude vyhodnocení míry naplnění, vzájemné provázanosti (či překryvu) a konsistence uváděných údajů. Analýza bude koncipována tak, aby poskytla podklad pro prioritizaci výpustí (zejm. z hlediska vypouštění či rizika úniku nebezpečných látek do vodních toků), která je žádoucí pro postupnou kompletaci registru.
Publikováno: zde na stránkách projektu
Autoři výstupu: Ing. Martin Durčák, Radim Kabeláč, Ing. Alena Kristová, Ing. Tomáš Mičaník, Ph.D., Ing. Arnošt Kult, Ing. Viktor Levitus, Mgr. Pavel Rosendorf, Mgr. Silvie Semerádová, Ing. Petr Vyskoč, Mgr. Aleš Zbořil.
Pro účely zobrazení aktuálního stavu prostorových dat vodohospodářských evidencí z oblasti vypouštění do povrchových vod v ČR byla vytvořena webová mapová aplikace „Registr výpustí – vývojová verze“ dostupná na adrese: https://geoportal.vuv.cz/aplikace/registr-vypusti-vyvoj
Autoři: Ing. Viktor Levitus, Mgr. Aleš Zbořil
Pro účely mapování výpustí v terénu byly vytvořeny 2 varianty aplikace určené pro mobilní zařízení (mobilní telefony, tablety):
Tato technologie splňuje požadavky mapování výpustí a má podobu multiplatformní aplikace (Windows, Android, iOS) pro mobilní zařízení (mobilní telefony, tablety), která pracuje v online i offline datovém režimu. Umožňuje tvorbu interaktivních formulářů s různými typy položek (prvek zakreslený do mapy, textové nebo číselné pole, výběr z předem definovaných číselníkových hodnot, fotografie) včetně možnosti definice zobrazování jednotlivých polí v závislosti na hodnotách již vyplněných položek.
Datové úložiště vložených dat mapování výpustí zajišťuje platforma webová GIS platforma ESRI ArcGIS Online, která současně umožňuje následné operace s uloženými daty (export pro účely práce v GIS software ESRI ArcGIS Desktop atd.).
V současné době probíhá do konce roku 2024 testování aplikace vybranými členy ČRS a pracovníky VÚV. Aplikace je připravena pro pracovníky správců Povodí.
Publikováno: zde na stránkách projektu
Autoři aplikace: Ing. Viktor Levitus, Mgr. Aleš Zbořil
V rámci využití OpenSource software, byl ve VÚV zřízen interní cloud pro synchronizaci online/offline dat do aplikace QField. Jedná se o komplexní systém k řešení terénních průzkumů prostřednictvím mobilních zařízeních (tablety, mobilní telefony) postavené výhradně na otevřených technologiích (QGIS - desktopová aplikace, QFieldCloud - serverová synchronizační aplikace, QFieldSync - zásuvný modul do QGIS pro synchronizaci do cloudu, QField - mobilní aplikace).
QField je samostatná aplikace (nikoliv nadstavba QGIS), která využívá stejných knihoven a editačních widgetů. Z toho důvodu je konfigurace projektu právě v tomto prostředí nejvhodnější řešení. Při vlastní konfiguraci projektu byl důraz kladen nejen na vhodné nastavení symbologie a doplnění o další tematické vrstvy, podkladové mapy a fotografie, ale zejména o jejich provázání, umístění v adresářích a převod do vhodného formátu pro import do aplikace QField. Nejedná se přímo o vývoj vlastní mapové aplikace, ale o konfiguraci tzv. projektu, který je importován do prostředí mobilní mapové aplikace QField skrze lokálně hostované řešení QFieldCloud.
Do QFieldCloudu se projekt importuje pomocí QFieldSync pluginu pro QGIS, který provede transformaci vstupních dat do požadovaného formátu a umístí projekt do cloudového prostředí (https://qgiscloud.vuv.cz/). Odsud lze na základě uživatelského účtu (spravují pracovníci VÚV TGM, v.v.i.) pohodlně připravený projekt získat na různá prostředí, mobilních a desktopových aplikací.
https://play.google.com/store/apps/details?id=ch.opengis.qfield
https://apps.apple.com/app/qfield-for-qgis/id1531726814
https://qfield.org/get_latest/?platform=linux
https://qfield.org/get_latest/?platform=macos
Vzhledem k požadavku využití mobilní aplikace ke sběru nových dat v terénu, je v importovaném balíku přiložena předpřipravená vrstva s položkami a číselníky, do které lze zapisovat nové záznamy a následně editovat i stávající.
Po ukončení práce v terénu, ale i během těchto prací, lze jednoduchým způsobem balík dat synchronizovat zpět na cloud se zaznamenanými změnami v projektu. Synchronizace změn do desktopového prostředí QGIS probíhá, jak již bylo zmíněno, přes plugin QFieldSync.
Vzhledem k minimálnímu zájmu o využití aplikace QField byly práce na této variantě prozatím pozastaveny.
Autoři aplikace: Radim Kabeláč, Ing. Bc. Václava Maťašovská
Datum poslední aktualizace stránky: 9.9.2024