Vodohospodářské a vodárenské soustavy a preventivní
opatření ke snížení rizik při zásobování pitnou vodou

ÚvodO projektuVýstupyPro řešitele

O projektu

Základní údaje o projektu

Název projektu: Vodohospodářské a vodárenské soustavy a preventivní opatření ke snížení rizik při zásobování pitnou vodou
Identifikační číslo projektu: VI20192022159
Poskytovatel dotace: Ministerstvo vnitra České republiky
Program: BV III/1-VS
Název programu: Program bezpečnostního výzkumu České republiky 2015-2022
Hlavní obor: DJ - Znečištění a kontrola vody
Vedlejší obor: DA - Hydrologie a limnologie
Řešitel projektu: Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, veřejná výzkumná instituce
Hlavní řešitel: Ing. Petr Vyskoč
Další řešitelé: Ing. Adam Beran, RNDr. Renata Filippi, Mgr. Erika Hlušičková, Ing. Roman Kožín, Ing. Arnošt Kult, Ing. Marcela Makovcová, Ing. Hana Nováková, Ing. Jiří Picek, RNDr. Hana Prchalová, Ing. Adam Vizina, Ph.D.
Manažer projektu: Ing. Micahela Synková (od 2021), RNDr. Jakub Čurda (2019 až 2020)
Zahájení řešení: 1.7.2019
Ukončení řešení: 31.12.2022

Charakteristika projektu

Hlavním cílem projektu je vytvořit nástroje (software, specializovaná veřejná databáze) pro vyhodnocení rizik pro zásobování pitnou vodou vyvolaných nedostatkem vody v důsledku sucha a pro posouzení možných preventivních opatření ke zmírnění těchto rizik, týkajících se vodohospodářských soustav a vodárenských systémů. Jedná se především o možnosti jejich propojování, úprav pravidel hospodaření (optimalizace) a jejich parametrů (zásobních a přepravních kapacit), napojování spotřebišť zásobovaných z (nespolehlivých) místních zdrojů i zapojení nových zdrojů vody do vodárenských systémů. Riziko i efekt opatření bude posuzován v kontextu vývojových scénářů zohledňujících možné změny v potřebách vody a dopady klimatické změny na vodní zdroje.

Dílčími cíli projektu jsou shromáždění a uspořádání všech dostupných relevantních podkladů, zpracování a vyhodnocení scénářů nedostatku vody (zahrnujících dopady klimatické změny) a identifikace rizikových oblastí/spotřebišť, vytvoření analytických nástrojů (software) pro posouzení efektu možných opatření ke snížení rizik a ověření těchto nástrojů při posouzení efektu možných opatření v rizikových oblastech a zapracování výsledků a datových výstupů projektu do specializované veřejné databáze.

Pracovní bloky (aktivity) projektu

Řešení projektu zahrnuje následující pracovních bloky (aktivity), přičemž jednotlivé aktivity na sebe postupně navazují.

Analýza postupu řešení a podklady (červenec až prosinec 2019)

Úvodní aktivita projektu bude zaměřena na rámcovou specifikaci postupu řešení a identifikaci a získání potřebných vstupních podkladů a dat. Jako podklady budou využity zejména výstupy zpracované jako podklady pro návrh Koncepce ochrany před následky sucha pro území České republiky a výsledky již existujících dílčích studií zabývajících se dopady klimatické změny na vodní zdroje, dále údaje popisující hydrologické charakteristiky, údaje Majetkové a provozní evidence vodovodů, Plánů rozvoje vodovodů, vodní bilance a další. Předpokládá se rovněž případné doplnění dalších údajů od vodoprávních úřadů. Pro potřeby dalších analýz budou podkladová data zapracována do účelové geodatabáze. Výstupem bude etapová zpráva a datová sada.

Scénáře nedostatku vody a identifikace rizikových oblastí (leden až prosinec 2020)

Další část řešení bude zaměřena na identifikaci oblastí, které jsou nebo mohou být z hlediska scénářů dalšího vývoje pro zajištění zásobování pitnou vodou rizikové. V rámci aktivity budou vyhodnoceny scénáře možného dopadu klimatické změny na vodní zdroje a dále na zásobované oblasti (podle příslušnosti k systému vodovodu). Pro stanovení scénářů kritického nedostatku vody budou využity výstupy předchozích výzkumných projektů VÚV TGM, v.v.i., a dalších výzkumných institucí. Řešení bude probíhat v souladu s výstupy evropských projektů a dalšími aktivitami Evropské Komise v této oblasti. Zohledněn bude rovněž možný vývoj budoucích potřeb užívání vody. Výsledkem této části řešení bude identifikace rizikových oblastí – spotřebišť. Výstupem bude etapová zpráva, článek v odborném periodiku a datová sada (identifikace rizikových oblastí).

Vývoj nástroje pro návrh a posouzení opatření (leden až prosinec 2021)

Možné negativní dopady sucha a nedostatku vody na zásobení vodou lze zmírnit či eliminovat řadou preventivních opatření týkajících se vodohospodářských soustav a vodárenských systémů. Jedná se především o úpravy pravidel hospodaření na vodních nádržích (manipulačních řádů), propojení vodohospodářských (převody vody) i vodárenských soustav a případně úprav jejich parametrů (zásobní a dopravní kapacity). Možný efekt těchto opatření je nutné posuzovat v návaznosti na předpokládané potřeby vody (včetně výhledových scénářů) a dostupnost vodních zdrojů (hydrologické podmínky, včetně možných dopadů klimatické změny, kapacity vodních nádrží apod.). V rámci aktivity bude vytvořeno programové vybavení zaměřené na analýzu vodohospodářské infrastruktury a určení kritických míst pro zajištění dodávky vody a vyhodnocení případného efektu výše uvedených typů opatření. Výpočetní postupy budou integrovat vyhodnocení hydrologických charakteristik území (scénáře nedostatku vody), parametrů vodohospodářských a vodárenských soustav a požadavků na zásobování vodou a budou využívat zejména metod simulačního modelování, analýz sítí a statistické analýzy. Programové vybavení bude koncipováno tak, aby bylo využitelné pro libovolnou část území/povodí ČR a jeho součástí bude, kromě vlastní výpočetní části, také uživatelské rozhraní zaměřené na snadné ovládání při rutinní práci koncových uživatelů. Výstupem bude software, článek v odborném periodiku a etapová zpráva.

Posouzení možností opatření v rizikových oblastech (leden až prosinec 2022)

Poslední aktivita bude zaměřena na posouzení možných preventivních opatření ke zmírnění či eliminaci rizika nedostatku vody pro zásobování v rizikových oblastech. Posouzeny budou (podle situace v rizikové oblasti) konkrétní možnosti úpravy pravidel hospodaření na vodních nádržích (manipulačních řádů), propojení vodárenských soustav (případně možností napojení obcí zásobených dosud pouze z místních zdrojů, často nespolehlivých jak či hlediska množství tak kvality vody) a zapojení nových zdrojů vody (výhledových lokalit pro akumulaci povrchových vod) a převodů vody do vodárenských soustav a případně (znovu)zapojení existujících ale v současnosti nevyužívaných objektů odběrů podzemních vod. Výsledky posouzení spolu se vstupními podklady (vymezení rizikových lokalit, charakteristiky výhledových scénářů) budou zapracovány do podoby specializované databáze a veřejně dostupné formou internetové aplikace a datových služeb na bázi OGC standardů. Výstupem bude specializovaná veřejná databáze, článek v odborném periodiku a závěrečná zpráva.

Datum poslední aktualizace stránky: 18.1.2021

Kontakt

Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, v. v. i.
Podbabská 2582/30
160 00 Praha 6
Česká republika

http://www.vuv.cz

Vedoucí řešitel projektu

Ing. Petr Vyskoč
petr.vyskoc@vuv.cz
+420 220 197 425

Manažer projektu

Pavla Homolová, BBus (Hons), DiS.
pavla.homolova@vuv.cz
+420 220 197 429

Technicky zajišťuje

Hydroekologický informační
systém VÚV TGM
(HEIS VÚV)

http://heis.vuv.cz
© Copyright: Výzkumný ústav vodohodpodářský T. G. Masaryka, veřejná výzkumná instituce. Design: Jiří Picek. 2019-2022. Fotografie: řešitelé projektu, není-li uvedeno jinak. Statistika přístupů