Metody identifikace a stabilizace stávajících a obnovy historických pramenišť

ÚvodO projektuPartneřiPodrobnostiAktualityVýstupy

Podrobnosti

Členění projektu a etapy řešení

Celý projekt je členěn na tematické pracovní balíčky, ke kterým se vážou konkrétní výstupy a zodpovědné instituce (spoluřešitelé projektu), které zajišťují koordinaci a naplnění jednotlivých cílů. Tyto balíčky jsou celkem čtyři:

  1. Databáze pramenišť
  2. Identifikace pramenišť v zemědělské krajině
  3. Aktivní zásahy na prameništích
  4. Ekosystémové služby pramenišť
Základními etapami jsou jednotlivé roky řešení projektu. Jednotlivé etapy projektu se dále dělí na kvartály každého kalendářního roku. Na konci každého kvartálu probíhá koordinační schůzka celého týmu, na které je prezentován a projednáván (zkonzultován) postup prací v rámci jednotlivých balíčků a je koordinován postup řešení v dalších fázích projektu.

Pracovní balíček I: Databáze pramenišť

2025 – 1. etapa

V úvodu projektu budou shromážděna všechna dostupná relevantní starší data, týkající se revitalizovaných, renaturovaných a přírodních pramenišť, kterými jednotliví členové týmu disponují (pramenné oblasti v povodí Blanice na Šumavě, v Novohradských horách, v Jizerských a Lužických horách, v Českém Švýcarsku a na Ašsku). Z dostupných zdrojů budou shromážděny informace o již provedených revitalizacích a podobných technických zásazích na prameništích. Dalším zdrojem informací bude cílené oslovování subjektů, které revitalizační akce zadávaly nebo realizovaly. Tyto údaje budou sloužit jako základ vznikající databáze pramenišť, která je jedním z výstupů projektu.

V průběhu sezóny proběhne několik terénních výjezdů (na cca 60 pramenišť) za účelem měření relevantních biotických a abiotických faktorů. Část fyzikálně-chemických parametrů bude měřena in-situ, pro stanovení hydrochemických a mikrobiologických parametrů bude odebrán vzorek vody na analýzu v laboratoři. V rámci prací budou jednotlivá prameniště charakterizována z geologického a hydrogeologického hlediska. Současně bude na vybraných lokalitách prováděn hydrologický monitoring, sloužící k posouzení celkové hydrologické bilance území. Bude využit již zavedený monitoring povrchových vod, na nesledovaných lokalitách pak budou zřízeny nové vodoměrné stanice. Složení makrozoobentosu bude rovněž zjištěno vzorkováním, které bude kvalitativní, a na relativně malých vzorcích. Dále bude prováděn průzkum vegetace. Plocha prameniště bude po vymezení rozdělena do vegetačních segmentů a v jednotlivých segmentech bude proveden soupis všech přítomných druhů rostlin a bude stanovena jejich pokryvnost. Proběhne také rekognoskace historicky revitalizovaných pramenišť pro dokumentaci a měření stavu „after“ a jejich fotodokumentace.

Následovat bude analýza dat. V rámci ní bude prováděna determinace makrozoobentosu, vyhodnocování vegetačních snímků a dalších pořízených dat. Bude připravena základní pracovní verze hodnotících metrik pro hodnocení stavu pramenišť.

Základní soubor pramenišť, na kterém budou metriky testovány, bude postaven na sériích již dříve zkoumaných pramenišť, doplněných o prameniště v odlišných geologických prostředích. Po provedení detailního komplexního popisu bude přistoupeno k redukci a testování vypovídací schopnosti redukovaných metrik sledovaných parametrů. Cílem bude vybrat několik parametrů, pro jejichž stanovení nebude potřeba expertní znalost, drahé vybavení nebo složité laboratorní analýzy (např. vybrané snadno určitelné indikační taxony či abiotické parametry, měřitelné pomocí přenosných přístrojů). Výsledkem bude sada binárních, kardinálních a číselných metrik, které bude moci využít proškolená osoba např. provádějící terénní mapování. Přiřazením váh jednotlivým kritériím vznikne index přírodnosti prameniště analogicky hydromorfologickému hodnocení přírodnosti vodních toků a niv.

2026 – 2. etapa

Databáze bude dále doplňována tak, jak budou získávány údaje o dalších prameništích i revitalizačních akcích. Postupně bude finalizována struktura a podoba databáze.

V závislosti na dokončení pracovní verze metrik pro popis stavu pramenišť bude sestaven harmonogram terénních výjezdů na přibližně 250 pramenišť, kde bude testována sada vybraných metrik. Další terénní výjezdy budou doplňkové pro doměření potřebných faktorů a rekognoskaci dalších historicky revitalizovaných pramenišť, jejich dokumentaci a fotodokumentaci. Zároveň bude pokračovat hydrologický a hydrogeologický monitoring.

Bude dokončena determinace makrozoobentosu z předchozí etapy a po získání kompletní sady dat ze všech pramenišť bude provedena analýza získaných dat s ohledem na faktory, ovlivňující biodiverzitu v různých typech pramenů, různých nadmořských výškách, geologickém podloží a v různých fázích vývoje po provedení revitalizací a dalších úprav. Následně bude navržena pracovní verze metrik, relevantních pro stanovení přírodě blízkého stavu/degradace prameniště. Cílem je vytvořit sadu metrik, které bude po zaškolení moci sbírat osoba bez odborného vzdělání. Přiřazením váh jednotlivým kritériím vznikne „index přírodnosti prameniště“.

2027 – 3. etapa

Shromažďování dat a databáze V první polovině roku bude hotov vlastní obsah databáze, doplněný o veškeré údaje, které budou k daným prameništím dostupné. Následně proběhne příprava dat pro publikaci a bude provedena realizace a následně zveřejnění webové databáze.

V tomto roce již budou probíhat terénní práce pouze za účelem doměření parametrů dle nastavených metrik a to pouze na těch prameništích, kde probíhaly drobné revitalizační zásahy, resp. za účelem doplnění údajů a obrazového materiálu do publikací. Bude také pokračovat hydrologický a hydrogeologický monitoring.

Proběhne vyhodnocení pracovní verze metrik po otestování na velké sadě 250 pramenišť. Proběhnou konzultace s hodnotiteli a na základě výsledků vznikne finální verze vybraných metrik. Na základě modelování hydrologické bilance s využitím scénářů klimatické změny bude modelován budoucí vývoj jednotlivých členů hydrologické bilance (srážky, odtok, výpar, atp.).

Pracovní balíček II: Identifikace pramenišť v zemědělské krajině

2025 – 1. etapa

Identifikace a vytipování několika reprezentativních lokalit různých měřítek a charakteristik. Identifikace bude provedena jednak na základě dat z LPIS s již deklarovanými krajinnými prvky typu mokřad a rovněž metodami dálkového průzkumu Země a následným terénním průzkumem. Půjde jednak o analýzu historických leteckých snímků různých zdrojů, využity budou také družicové snímky z různých zdrojů, přičemž bude analyzován krajinný pokryv z hlediska přítomnosti zamokřených ploch. Budou využity a kombinovány také vegetační, spektrální indexy a zapojeny metody strojového učení pro nalézání funkčních algoritmů automatizovaného hodnocení snímků pro efektivní klasifikaci krajinného pokryvu. V rámci terénního průzkumu, současných podkladů a z analýzy historických podkladů budou odvozovány původní rozsahy a fungování pramenišť, způsob a rozsah jejich odvodnění a metody a přístupy k jejich obnově. U vybraných lokalit dojde k jejich osazení monitorovacími objekty pro zajištění situačního monitoringu a popisu hydrologického režimu lokalit.

2026 - 2. etapa

V rámci této etapy bude probíhat monitoring vybraných hydrologických veličin na vybraných lokalitách, budou odlaďovány postupy strojového učení pro automatizace vyhodnocování družicových snímků. Na základě dílčích výsledků z této etapy bude navržena první sada metrik, popisujících prameniště na ZPF, které souvisejí s hydrologickým režimem, půdními, morfologickými a klimatickými charakteristikami a adekvátními možnostmi obnovy.

2027 - 3. etapa

K polovině třetího roku řešení dojde k vyhodnocení sledovaných veličin a dat a bude formulována finální podoba metrik, souvisejících s hydrologickými, půdními a morfologickými charakteristikami pramenišť na zemědělském půdním fondu.

Pracovní balíček III: Aktivní zásahy na prameništích

2025 – 1. etapa

Na začátku projektu bude vybrán vzorek pramenišť, u kterých byla v rámci dřívějších projektů, kterých se řešitelé účastnili, navržena drobná opatření pro zlepšení vodního režimu. Vybrána budou ta, kde se jedná o snadno proveditelný zásah (např. zahrazení/částečné zahrazení příkopů) který dosud nebyl realizován. Tato prameniště budou v prvním roce zařazena mezi prameniště, na kterých budou měřeny abiotické a biotické faktory tak, aby mohla být později aplikována metoda BACI (before – after, control – impact), jejíž princip spočívá v tom, že lokalita je sledována před zásahem a po zásahu a zároveň k ní existuje srovnávací lokalita, rovněž hodnocená stejnými metrikami.

2026 - 2. etapa

Na začátku roku 2026 budou provedeny zásahy na zbylých prameništích. Bude pokračovat monitoring kvantity povrchových vod vodoměrnými stanicemi pro možnost vyhodnocení změn členů hydrologické bilance vlivem aktivních zásahů. Na lokalitách, kde proběhly aktivních zásahy, stejně jako na lokalitách srovnávacích, budou aplikovány biotické a abiotické metriky pro hodnocení stavu pramenišť, které budou rozpracovány v pracovním balíčku I.

2027 - 3. etapa

Bude pokračovat monitoring kvantity povrchových vod vodoměrnými stanicemi a na základě získaných dat budou vyhodnoceny změny členů hydrologické bilance (odtok, dotace podzemních vod, výpar) vlivem aktivních zásahů. Veškerá data, získaná v rámci tohoto pracovního balíčku budou vyhodnocena a výsledky budou využity ke zpracování výstupů projektu.

Pracovní balíček IV: Ekosystémové služby pramenišť

2025 – 1. etapa

V prvním roce řešení bude provedena literární rešerše týkající se ekosystémových služeb pramenů a pramenišť. Bude vybrán soubor lokalit pramenišť, kde budou hodnoceny ekosystémové služby. V tomto souboru budou zastoupena prameniště relativně intaktní, přírodě blízká, prameniště poškozená a degradovaná (zničená) a prameniště revitalizovaná. Bude stanoven přehled existujících dat a plán akvizice dat potřebných pro analýzu ekosystémových služeb. Bude proveden výběr ekosystémových služeb, které budou hodnoceny, a bude stanovena metodika tohoto hodnocení. Bude provedena analýza legislativně dotačních nástrojů a podmínek, dobrovolných i sankčních nástrojů týkajících se pramenů a pramenišť a tyto zjištěné normy a nástroje budou konzultovány s klíčovými stakeholdery – zemědělci, lesníci, ochrana přírody, správci vodních toků atd.

2026 – 2. etapa

Ve druhém roce řešení budou získána potřebná data pro vybrané ekosystémové služby hodnocené v souboru lokalit a bude provedeno jejich hodnocení. Bude dokončena analýza legislativně dotačních nástrojů a podmínek, dobrovolných i sankčních nástrojů.

2027 – 3. etapa

V první polovině roku dokončena studie ekosystémových služeb. Bude vypracována strategie ochrany a obnovy pramenišť zohledňující analýzu ekosystémových služeb, výzkum biodiverzity v ostatních částech projektu a analýzu relevantních nástrojů.
Datum poslední aktualizace stránky: 27.2.2025

Kontakt

Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, v.v.i.
Podbabská 2582/30
160 00 Praha 6
Česká republika

http://www.vuv.cz

Kontaktní osoba

Mgr. Kamila Tichá Ph.D.
kamila.ticha@vuv.cz
+420 220 197 367

Technicky zajišťuje

Hydroekologický informační
systém VÚV TGM
(HEIS VÚV)

http://heis.vuv.cz
© Copyright: Výzkumný ústav vodohodpodářský T. G. Masaryka, veřejná výzkumná instituce. Design: Jiří Picek. 2025. Fotografie: řešitelé projektu, není-li uvedeno jinak. Statistika přístupů