Metody identifikace a stabilizace stávajících a obnovy historických pramenišť

ÚvodO projektuPartneřiPodrobnostiAktualityVýstupy

Partneři

VÚV TGM

Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, v. v. i.
hlavní řešitel projektu

Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, veřejná výzkumná instituce, (VÚV TGM, v. v. i.) je přímým pokračovatelem Státního ústavu hydrologického, založeného v roce 1919. Ve své současné organizační podobě byl zřízen Ministerstvem životního prostředí České republiky opatřením č. 12/06 ze dne 12.12.2006 o vydání zřizovací listiny veřejné výzkumné instituce, a to od 1.1.2007.

Předmětem činnosti ústavu je výzkum stavu, užívání a změn vodních ekosystémů a jejich vazeb v krajině a souvisejících environmentálních rizik a hospodaření s odpady a dále odborná podpora ochrany vod, protipovodňové prevence a hospodaření s odpady, založená na uvedeném výzkumu.

Hlavní působnost se soustřeďuje na výzkumnou, koncepční, odbornou a metodickou činnost, včetně vytváření a provozování informačních systémů, v oblasti ochrany jakosti a množství povrchových a podzemních vod a jejich užívání v technických, ekonomických a ostatních souvislostech a ve vzájemných interakcích. Jde o objektivní odbornou službu poskytovanou přednostně pro veřejnou správu, zejména podle zákona o vodách a pro tvorbu a uplatňování státní politiky v oblasti vod.

Ústav se podílí na řešení řady výzkumných projektů z různých agentur a dotačních programů na národní i mezinárodní úrovni. v současnosti řeší nebo již úspěšně ukončil projekty pro zadavatele veřejných zakázek a projektů, jako jsou GA ČR, TA ČR, resortní programy výzkumu v působnosti MZe ČR, MV ČR, MŠMT ČR, MZ ČR nebo MK ČR.

ČZU

Česká zemědělská univerzita v Praze
spoluřešitel projektu

Česká zemědělská univerzita v Praze je veřejnou vysokou školou podle zákona 111/1998 Sb., o vysokých školách.

Historie školy počíná zřízením zemědělského odboru při České vysoké škole technické (ČVŠT) v roce 1906. V rámci poválečných reforem došlo v roce 1920 ke změně struktury ČVŠT a dosavadní zemědělský odbor byl přeměněn na Vysokou školu zemědělského a lesního inženýrství (VŠZLI) Českého vysokého učení technického (ČVUT).

V roce 1952 pak byla vládním nařízením z dosavadní VŠZLI při ČVUT zřízena samostatná Vysoká škola zemědělská v Praze (VŠZ). V roce 1995 byla VŠZ na základě zákona 192/1994 Sb. transformována na Českou zemědělskou univerzitu v Praze.

VÚMOP

Výzkumný ústav monitoringu a ochrany půdy, v. v. i.
spoluřešitel projektu

VÚMOP, v. v. i., je veřejnou výzkumnou institucí zřízenou Ministerstvem zemědělství dne 23. června 2006 vydáním zřizovací listiny. Ústav vznikl k 1. lednu 2007, kdy byl zapsán do rejstříku veřejných výzkumných institucí, vedeném Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Dne 29. srpna 2024 došlo na základě opatření ministra zemědělství k přejmenování instituce z Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy, v. v. i., na Výzkumný ústav monitoringu a ochrany půdy, v. v. i.

Výzkumný ústav zodpovídá za rozvoj poznání a přenos poznatků vědních oborů ochrany půdy, komplexních meliorací, pedologie, tvorby a využití krajiny a informatiky k těmto oborům se vztahující. Provádí rozbory půdy a vody, provozuje geoportál SOWAC-GIS, tvoří mapy, poskytuje data.

Datum poslední aktualizace stránky: 27.2.2025

Kontakt

Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, v.v.i.
Podbabská 2582/30
160 00 Praha 6
Česká republika

http://www.vuv.cz

Kontaktní osoba

Mgr. Kamila Tichá Ph.D.
kamila.ticha@vuv.cz
+420 220 197 367

Technicky zajišťuje

Hydroekologický informační
systém VÚV TGM
(HEIS VÚV)

http://heis.vuv.cz
© Copyright: Výzkumný ústav vodohodpodářský T. G. Masaryka, veřejná výzkumná instituce. Design: Jiří Picek. 2025. Fotografie: řešitelé projektu, není-li uvedeno jinak. Statistika přístupů