V páté etapě projektu bylo postupováno podle schváleného návrhu řešení ve vybraných lokalitách na území Hl. m. Prahy (HMP).
Měsíční monitoring odpadové obslužnosti 6 oblastí byl ukončen v březnu 2020. Bylo splněno dvouleté pozorování tj. validace dat z prvního roku monitoringu. Získaná data za celou dobu řešení byla zpracována a shrnuta v závěrečné zprávě. Byl vytvořen hlavní výstup projektu „Ověřený postup monitoringu složení směsného komunálního odpadu a čistoty tříděného odpadu.“ Výstup na základě zjištění reálných podmínek odpadové obslužnosti a skladby směsného komunálního odpadu shrnuje možnosti materiálového a energetického využití SKO, bariéry pro zlepšení třídění komunálního odpadu a vyhodnocuje technologie sběru komunálního odpadu. Bylo vytvořeno edukační video názorně popisující postup rozboru SKO a připraven příspěvek pro konferenci reprezentující výsledky projektu. Z důvodu koronavirové krize a souvisejících opatření byla konference přesunuta na říjen letošního roku.
V poslední etapě řešení Konceptu II byla zpracována veškerá data získaná v průběhu řešení projektu do závěrečného dokumentu „Ověřené postupy pro zavádění prevenčních opatření do praxe v letech 2016-2025 se zaměřením na specifické území hlavního města Prahy“. Na základě výsledků monitoringu SKO a dalších aktivit Konceptu I byl proveden výběr problematických komodit odpadů a doprovodných jevů vhodných pro prevenční opatření a bylo vypracováno 14 návrhů opatření pro předcházení vzniku odpadů se zaměřením na SKO a tříděné složky odpadů a 8 návrhů opatření pro oblast separace vybraných druhů odpadů. Předložené návrhy jsou vždy rozděleny podle cílové skupiny, délky dosažení cíle, druhu dotčené komodity/odpadu a podle strategie opatření. Součástí každého opatření jeho stručný popis, charakteristiky možných úspor, možné zapojení ze strany města a kontrolní indikátory.
Veškeré výsledky a výstupy obou konceptů byly předběžně schváleny partnery a jsou připraveny ke komercionalizaci.
V průběhu 3. a 4. etapy řešení Konceptu II bylo pokračováno v hodnocení současných opatření z oblasti předcházení vzniku odpadů na území Hlavního města Prahy. I nadále byla průběžně vyhodnocována efektivita navržených opatření předcházení vzniku odpadů (se zaměřením na snížení produkce komunálních odpadů – předcházení vzniku odpadů a snížení produkce směsného komunálního odpadu – prevence + posílení třídění a recyklace odpadů) s ohledem na výsledky prováděného monitoringu směsného komunálního odpadu ve vybraných lokalitách, skutečného složení komunálních odpadů a provedené sociodemografické studie se zaměřením na oblasti svozu komunálního odpadu. Průběžně byly shromažďovány podklady k vypracování dokumentu Ověřené postupy pro zavádění prevenčních opatření do praxe v letech 2016-2025 se zaměřením na specifické území hlavního města Prahy.
Činnosti konceptu II se odvíjely od dat získaných v rámci řešení konceptu I. V rámci konceptu II byly z vypracované studie vybrány konkrétní oblasti možné prevence vzniku odpadů (kompostování bioodpadu, používání látkových plen, bezobalový prodej, sdílení věcí, používání pitné vody z kohoutku), zlepšování třídění již vzniklých odpadů (svoz door-to-door, PAYT, svoz gastroodpadu, bezplatný sběr pneumatik, sběr jedlých olejů, sběr odpadů z domácího ošetřování), osvětové kampaně a akce (Praha bez odpadu, Nulová města, Chytře na odpady apod.), které jsou pro HMP nejsnáze proveditelné s předpokládaným největším efektem na stav odpadového hospodářství HMP. V roce 2019 bude ve vazbě na výsledky monitoringu konceptu vyhodnocena efektivita navržených oblastí předcházení vzniku odpadů a shromažďovány podklady pro vypracování dokumentu „Ověřené postupy pro zavádění prevenčních opatření do praxe na území HMP“.
24.–26. 4. 2018 v areálu ZEVO Malešice byly provedeny první sítové rozbory směsného komunálního odpadu (SKO), který pochází ze sledovaných lokalit. Nedílnou součástí sítového rozboru je vzorkování pro fyzikálně-chemické analýzy složek a podsítných frakcí SKO.
Proběhlo vstupní hodnocení současných opatření z oblasti předcházení vzniku odpadů realizovatelných na území Hlavního města Prahy, byly zpracovány konkrétní návrhy prevenčních opatření. Pro vybrané lokality byly zpracovány vybrané socio-demografické podklady pro zpřesnění možných prevenčních opatření.
Datum poslední aktualizace stránky: 10.12.2020