V rámci řešení projektu budou realizovány dva koncepty:
Ve fázi – OVĚŘENÍ PROVEDITELNOSTI studie proveditelnosti budou prováděny následující činnosti konceptu I:
Ve fázi – PŘÍPRAVA KE KOMERCIALIZACI budou prováděny následující činnosti konceptu I:
Popis prováděných činností
Klíčovou aktivitou bude, na základě zmapování celého kraje HMP, výběr vhodných lokalit, které budou představovat reprezentativní/modelové oblasti. Bude se jednat o tři druhy zástaveb: sídlištní, venkovská a smíšená. Zmapování situace v kraji MHP bude provedeno na základě dostupných dat z internetu, POH HMP, ČSÚ, jednotlivých městských částí, Pražských služeb a.s., Informační systém odpadového hospodářství, apod. Ve vybraných lokalitách bude proveden navíc podrobný monitoring základních charakteristik faktorů ovlivňující odpadové hospodářství formou fyzické rekognoskace vybraných oblastí a fyzického rozboru jak tříděných složek, tak i samotného směsného komunálního odpadu podle platné metodiky (Z. Kotoulová: Metodika vzorkování a analýz skladby směsného komunálního odpadu). Detailní monitoring bude probíhat čtvrtletně podobu 24 měsíců. Konkrétně se bude jednat o identifikaci výskytu a množství dalších využitelných složek v závislosti na charakteru směsného komunálního odpadu (SKO). Určování charakteru SKO dle původu (venkov/město, občan/podnikatelsky´ subjekt, roční období). Zaměření na tyto zájmové složky SKO - papír, plasty, sklo, kovy, biologicky rozložitelné komunální odpady (BRKO), odpady z domácího ošetřování, pneumatiky, objemný´ odpad, textil, odpadní elektrická a elektronická zařízení (OEEZ), nebezpečné složky, odpady z domácího spalování uhlí, dřeva a biomasy. Současně se bude jednat o sledování, sumarizaci a vyhodnocení materiálových toků SKO a jeho složek – využitím údajů databáze Informační systém odpadového hospodářství (ISOH), poskytnuté magistrátem HMP, POH HMP nebo Pražských služeb a.s. Určení modelových regionálních oblastí - produkce a způsoby nakládání se SKO, systémy třídění, sběru a zpracování zájmových složek. Sledování skutečné produkce a složení SKO před uložením na skládku v modelových oblastech.
Na základě získaných dat bude vypracována studie proveditelnosti, na jejímž základě bude stanoveno rozhodnutí, zda je projekt technicky proveditelný a zda je jeho výstup komerčně využitelný. Výsledky monitoringu budou zpracovány jako přehledy produkce a nakládání se směsným komunálním odpadem (SKO) ve zvolených modelových oblastech, přehledy výskytu a množství zájmových složek SKO, vyhodnocení trendů. Vyhodnocení efektivity jednotlivých vlivů na odpadové hospodářství v jednotlivých modelových oblastech, které bude možno použít na modelaci celého kraje HMP.
Posouzení možností a předpokladů zavádění inovativních technologií nakládání se zájmovými složkami SKO - separace, předúpravy, recyklace a materiálové a/nebo energetické využití. Stanovení minimální a maximální míry materiálového a energetického využití a recyklace směsného komunálního odpadu (SKO) v závislosti na jeho charakteru (původ, systémy sběru a třídění složek, roční období, modelová oblast).
Záměrem je vytvoření systému určování vlastností a hodnocení SKO s cílem jeho minimalizace. Při selekci dalších zájmových složek dojde ke změně nejen složení SKO ale i vlastností, které je nutné, s ohledem na jeho další nakládání, vyhodnotit. Cílem je nezávislé posouzení složení a vlastností jak vyseparovaných složek komunálního tak i směsného odpadu s cílem co největšího omezení ukládání využitelných odpadních materiálů na skládky a získat co nejširší a nejčistší spektrum využitelných složek komunálního odpadu.
Výsledky Konceptu I budou prezentovány formou specializované internetové stránky projektu. Současně budou publikovány v článku v recenzovaném časopisu a sborníku konference.
Ve fázi – OVĚŘENÍ PROVEDITELNOSTI studie proveditelnosti budou prováděny následující činnosti konceptu II:
Ve fázi – PŘÍPRAVA KE KOMERCIALIZACI budou prováděny následující činnosti konceptu II:
Životní prostředí – Předcházení vzniku odpadů, snižování jejich produkce, zvyšování podílu materiálového a/nebo energetického využívání a omezování odstraňování odpadů skládkováním přispívá (obecně) ke snížení dopadů antropogenních vlivů na životní prostředí. Konkrétní přínos realizace projektu bude spočívat v nezávislém zhodnocení „odpadářské obslužnosti“ v modelových lokalitách s návrhem a částečným zavedením separace dalších složek SKO a následným vyhodnocením kvality SKO. Separací dalších složek a z zefektivnění separace stávajících složek dojde ke změně kvality SKO a bude doporučen způsob nakládání. Předpokládáme snížení množství zbytkového SKO ukládaného na skládky. Tyto nové způsoby nakládání s odpadními materiály dále umožní udržitelné využívání zdrojů náhradou primárních surovin druhotnými. Energetické využívání odpadů se řadí mezi obnovitelné zdroje energie.
Předcházení vzniku odpadů a snižování jejich nebezpečných vlastností má významný vliv na spotřebu primárních surovin a v této souvislosti podstatný vliv na snižování zátěže životního prostředí zejména v oblasti těžby surovin, jejich zpracování a dopravy. Řešení prevenční problematiky má přímý vliv na naplňování cílů v rámci plnění Plánu odpadového hospodářství HMP. Předpokládáme zvyšování povědomí o problematice a přenos zodpovědnosti za stav životního prostředí na občany.
Zdraví obyvatelstva - Současné společenské poměry a obecně nadměrná spotřeba a konzumace nabízejí i další rozměr prevence v oblasti odpadů. Efektivním působením na společnost s cílem změnit vzorce spotřebního chování jednotlivce a snížit spotřební a konzumní návyky (potraviny, věcí denní potřeby) totiž může vést nejen ke snížení množství komunálních odpadů či biologicky rozložitelných odpadů a primárních surovin na počátku výrobního a zpracovatelského procesu (ať už ve formě látek, materiálu či energií), ale může být podporou zdravějšího životního stylu a podílet se například na celosvětovém úsilí v boji s obezitou a civilizačními chorobami. Je patrné, že rozměr prevence odpadového hospodářství může mít skutečně velký rozsah a dotýkat se i poměrně vzdálených oblastí a oborů.
Mezi cíle projektu patří i optimalizace odpadového hospodářství s co možná nejefektivnějším tříděním a tedy odklonu komunálních odpadů k využití ve formě druhotných materiálů. Komunální odpad podle zákona o odpadech není nebezpečným odpadem, ale při nedostatečném třídění může obsahovat nebezpečné složky, jako například barvy, léky, baterie apod. Nevhodným nakládáním se mohou tyto nebezpečné složky dostat do životního prostředí, kde se mohou dlouhodobě ukládat v biomase a dále se šířit potravním řetězcem. Snahou je docílit co nejmenší podíl nevyužitelných odpadů a nastavit takový způsob nakládání, který by zajistil co nejmenší množství emisí do ovzduší a vod, které přímo či nepřímo ovlivňují zdraví obyvatel i ekosystémů. Konkurenceschopnost jiných subjektů, využívajících výstupy projektu
Výsledky projektu budou sloužit k přímému užití v oblasti odpadového hospodářství HMP bez další potřeby zpracovávání finančně nákladných studií a expertíz. Uživatel se bude schopen sám rozhodovat, kterým směrem se bude v budoucnu odvíjet jeho vývoj v oblasti odpadového hospodářství a bude mít nástroj k efektivnímu užití vlastních finančních prostředků.
Datum poslední aktualizace stránky: 8.1.2018