Voda pro Prahu

ÚvodO projektuPodrobnostiEtapy řešeníKe staženíVýsledkyPublicita

Výsledky

Dílčí cíl č. 4:

Říční tok v intravilánu – stanovení a optimalizace antropogenních tlaků

Řešitel dílčího projektu: RNDr. Josef Fuksa, CSc.

Předmětem dílčího projektu č.4 je studium Vltavy během průtoku intravilánem Prahy, v úseku od Mostu Inteligence (železniční most v M. Chuchli) po přívoz v Sedleci (pod vyústěním pražské ÚČOV), dlouhém 19,2 km.

Vltava nad Prahou je zásadně ovlivněna vypouštěním z nádrží vltavské kaskády, které v suchých letech udržují v Praze průtok na úrovni > 45 m3/s, spolehlivě nad hranicí „sucha“. Dlouhodobý průměrný průtok (148 m3/s byl během dvou sledovaných let zaznamenán jen po několik dnů. Tomu odpovídá i minimální aktivita dešťových odlehčení stokové sítě, které bývá zásadním příspěvkem ke znečištění toku v intravilánu. Hlavními aktivitami byl intenzívní monitoring Vltavy na devíti profilech (podle pražských mostů) a posuzování dopadů vypouštění z evidovaných kanalizačních výpustí a přítoků (potoků). Na závěr byl uspořádán seminář/workshop „Vltava v Praze – vliv města na řeku a řeky na město“ a vydán digitální sborník prezentací (dostupný na stránkách VÚV TGM, v.v.i.)

Závěry výzkumu:

Provedli jsme dvouletou studii změn jakosti vody ve Vltavě během průtoku intravilánem Prahy a vlivů na jakost vody a na estetickou stránku řeky v úseku Braník – Sedlec. Sledované období spadá do suché periody, bez významných srážkových událostí, tedy nízkých průtoků, udržovaných v Praze vypouštěním z Vltavské kaskády. Kromě této zprávy a publikací byly zpracovány dva nástroje:

  • Provozní model pro hodnocení zdrojů znečištění Vltavy na území Prahy.
  • Webový mapový podklad – prohlížeč.

Vltava v Praze, nad výtokem z Ústřední čistírny odpadních vod, je za nízkých a středních průtoků jen mírně znečištěná a jakost vody nepředstavuje problém pro pobyt u vody, vodní sporty apod. Během průtoku městem se (nad vyústěním výtoku z ÚČOV) jakost vody v řece většinou významněji nezhoršovala.

Řeka je za standardního stavu znečišťována přítoky a odlehčením kanalizace nejvýše mírně. Přísun za srážkových příhod (a odlehčení) by měl být soustavně sledován, současná úroveň monitoringu stavu řeky a přítoků není pro tento účel dostatečná.

Standardní problém je estetický - zachycování a koncentrace odpadků na plavidlech, plavebních zařízeních apod. Zde by měla být zavedena povinnost provozovatelů k intenzívnímu čištění okolí dlouhodobě zakotvených plavidel, přistávacích objektů, česlí apod.

Vltava je přetížena okružní lodní dopravou, která mj. může za smogových situací působit potíže s jakostí ovzduší. Úsek mezi Šítkovským a Staroměstským jezem by měl být uchráněn před velkými loďmi jako klidová enkláva.

Zjištěná zhoršení jakosti vody v úseku od Karlova mostu (resp. Staroměstského jezu) v turistické sezóně ukazují s vysokou pravděpodobností na vypouštění odpadů z lodí. Deklarovaná opatření (servisní loď) zjevně nemohou produkci znečištění zpracovat. Doporučujeme proto provést revizi vodního a odpadového hospodářství na všech větších lodích, vč. hotelů a ubytoven.

Vypouštění z ÚČOV zvyšuje znečištění Vltavy především bakteriemi, amonným a zčásti dusičnanovým dusíkem a některými specifickými organickými polutanty. Na soutoku s Labem nepřispívá Vltava (s Prahou jako dominantním zdrojem znečištění) ke znečištění dolního toku Labe.

Další postup začleňování Vltavy do funkce intravilánu Prahy vyžaduje revizi současného monitoringu pražských vod (Vltavy, přítoků, vyústění odlehčení kanalizací).

Datum poslední aktualizace stránky: 17.6.2019

Kontakt

Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, v.v.i.
Podbabská 2582/30
160 00 Praha 6
Česká republika

http://www.vuv.cz

Koordinátor projektu

Mgr. Aleš Zbořil
ales.zboril@vuv.cz
+420 220 197 400

Technicky zajišťuje

Hydroekologický informační
systém VÚV TGM
(HEIS VÚV)

http://heis.vuv.cz
© Copyright: Výzkumný ústav vodohodpodářský T. G. Masaryka, veřejná výzkumná instituce. Design: Jiří Picek. 2017. Statistika přístupů