Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, veřejná výzkumná instituce (VÚV TGM, v.v.i.), je přímým pokračovatelem Státního ústavu hydrologického, založeného v roce 1919.
Předmětem činnosti ústavu je výzkum stavu, užívání a změn vodních ekosystémů a jejich vazeb v krajině a souvisejících environmentálních rizik a hospodaření s odpady a dále odborná podporá ochrany vod, protipovodňové prevence a hospodaření s odpady, založená na uvedeném výzkumu.
Hlavní působnost se soustřeďuje na výzkumnou, koncepční, odbornou a metodickou činnost, včetně vytváření a provozování informačních systémů, v oblasti ochrany jakosti a množství povrchových a podzemních vod a jejich užívání v technických, ekonomických a ostatních souvislostech a ve vzájemných interakcích. Jde o objektivní odbornou službu poskytovanou přednostně pro veřejnou správu, zejména podle zákona o vodách a pro tvorbu a uplatňování státní politiky v oblasti vod.
Výzkum projektového týmu je zaměřen především na identifikaci a dopady antropogenních vlivů (fragmentace řek, hydromorfologické změny toků, eutrofizace, rybářství a aquakultura, klimatická změna, biologické invaze) na vodní organismy (zejména ryby a makrozoobentos) a na integraci monitoringu a hodnocení příslušných ekologických a environmentálních indikátorů do praktického managemnetu a národní legislativy. Výzkumné aktivity pokrývají mnoho ekologických a managementových oblastí (hodnocení migrace ryb, plány péče pro chráněná území, monitoring rozšíření nepůvodních druhů, reintrodukce a záchranné programy ohrožených druhů – zejména ryb s diadromní migrací, mlžů a raků).
Norwegian Institute for Nature Research (NINA) je přední norský institut pro aplikovaný ekologický výzkum. Je zodpovědný za dlouhodobý strategický výzkum a je pověřen aplikovaným výzkumem za účelem usnadnění provádění mezinárodních úmluv, podporu rozhodování a nástrojů pro správu, jakož i ke zvýšení informovanosti veřejnosti a podporu řešení konfliktů. Institut byl založen v roce 1988, zaměstnává přibližně 240 stálých zaměstnanců a řídí velmi dobře vybavené laboratoře a zařízení na sedmi pobočkách v Norsku. NINA nabízí komplexní ekologické expertízy pokrývající úroveň genetickou, populační, druhovou, ekosystémovou a krajinnou v suchozemském, sladkovodním a mořském příbřežním prostředí.
Partner se v projektu podílí především na aktivitách zaměřených na porovnání metod odchytu raků a metod odhadu početnosti račí populace na sledované lokalitě.
V rámci projektu proběhne vzájemná prezentace národních metod vzorkování a jejich porovnání. Norský partner také poskytne své zkušenosti s managementem lokalit s výskytem raka říčního, které budou zohledněny v návrhu managementu lokalit s výskytem autochtonních populací raka, který je výstupem projektu. Norský partner se seznámí s rozdílným charakterem toků s rakem kamenáčem a s invazním rakem pruhovaným, kteří se v Norsku nevyskytují. Přínosné bude i srovnání výskytu a akumulace různých polutantů v biomase raků z obou partnerských států a porovnání přístupů managementu raků.
Základní činností státního podniku je výkon funkce správce povodí, správce významných, určených a dalších drobných vodních toků, provoz a údržba vodních děl ve vlastnictví státu, k nimž má právo hospodařit a výkon dalších práv, povinností a svěřených činností, mimo jiné i zjišťování a hodnocení stavu povrchových a podzemních vod, včetně zajišťování provozního monitoringu jakosti povrchových vod. Vodohospodářské laboratoře získávají aktuální informace o stavu vodního prostředí a systematickým způsobem monitorují jeho změny. Útvar vodohospodářských laboratoří je specializován především na monitorování jakosti stojatých a tekoucích povrchových vod (řeky, potoky, nádrže), kontrole vypouštěných odpadních vod a monitorování obsahu škodlivin v sedimentech a plaveninách.
Vzhledem k rozsáhlosti území, na kterém je rutinně prováděn monitoring povrchových vod, není možné při běžné činnosti provádět detailní monitoring všech lokalit se specifickým zaměřením, např. na chráněné druhy. V rámci navrhovaného projektu jsou vybrána konkrétní území, na nichž bude prováděno detailní sledování a specializované analýzy, k čemuž vodohospodářské laboratoře disponují rozsáhlým technickým a personálním zázemím s dlouholetými zkušenostmi v oblasti chemických i hydrobiologických analýz.
V rámci projektu se partner podílí na zdokonalení specializovaných postupů analytických stanovení v matrici biota,
získání podrobných informací o výskytu jednotlivých polutantů a jejich vlivu na ekologický stav lokalit,
získání dat z analýz sedimentů a dalších parametrů s využitím pro komplexní hodnocení stavu tekoucích povrchových vod (včetně využití při aktualizaci plánů povodí dle Rámcové směrnice o vodách 2000/60/EC)
a na detailním průzkumu konkrétních lokalit.
Datum poslední aktualizace stránky: 8.4.2015