Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, veřejná výzkumná instituce, (VÚV TGM, v.v.i.) je přímým pokračovatelem Státního ústavu hydrologického, založeného v roce 1919.
Předmětem činnosti ústavu je výzkum stavu, užívání a změn vodních ekosystémů a jejich vazeb v krajině a souvisejících environmentálních rizik a hospodaření s odpady a dále odborná podpora ochrany vod, protipovodňové prevence a hospodaření s odpady, založená na uvedeném výzkumu.
Hlavní působnost se soustřeďuje na výzkumnou, koncepční, odbornou a metodickou činnost, včetně vytváření a provozování informačních systémů, v oblasti ochrany jakosti a množství povrchových a podzemních vod a jejich užívání v technických, ekonomických a ostatních souvislostech a ve vzájemných interakcích. Jde o objektivní odbornou službu poskytovanou přednostně pro veřejnou správu, zejména podle zákona o vodách a pro tvorbu a uplatňování státní politiky v oblasti vod.
Ústav se podílí na řešení řady výzkumných projektů z různých agentur a dotačních programů na národní i mezinárodní úrovni. v současnosti řeší nebo již úspěšně ukončil projekty pro zadavatele veřejných zakázek a projektů, jako jsou GA ČR, TA ČR, resortní programy výzkumu v působnosti MZe ČR, MV ČR, MŠMT ČR, MZ ČR nebo MK ČR.
VÚV TGM, v.v.i., se dále podílí na činnostech v rámci mezinárodních skupin - GWP (Global Water Partnership), IWA (International Water Association) a NORMAN (Network of reference laboratories, research centres and related organisations for monitoring of emerging environmental substances) a dále spolupracuje s celou řadou výzkumných institucí a průmyslových podniků doma i v zahraničí.
Ústav se dlouhodobě podílí na plánování v oblasti vod, na vyhodnocení stavu útvarů podzemních a povrchových vod a na podávání zpráv Evropské komisi podle Rámcové směrnice o vodě. VÚV TGM, v.v.i. je také národním referenčním centrem pro emise do vodního prostředí a zajišťuje každoroční reporting Evropské environmentální agentuře.
Laboratoře VÚV TGM využívané pro řešení tohoto projektu jsou zaměřeny na široké spektrum analýz složek životního prostředí. Provádí rutinní i speciální chemické, mikrobiologické, hydrobiologické, ekotoxikologické a radiologické analýzy včetně odběru vzorků různých matric. Laboratoře mají zavedený systém kontroly kvality podle ČSN EN ISO/IEC 17025:2005 nebo 17025:2018. Pracoviště VÚV TGM, v. v. i., pobočka Ostrava má praktické zkušenosti s chemickými analýzami PAU a některých kovů v pevných matricích a říčním sedimentu.
Dnešní Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vznikl spojením agendy původního meteorologického ústavu (Československý státní ústav meteorologický v Praze, založen na přelomu let 1919 a 1920) s hydrologií v roce 1954. V souvislosti s růstem významu ochrany životního prostředí pak byl v roce 1967 do ústavu začleněn třetí obor, a to ochrana čistoty ovzduší.
Základním účelem příspěvkové organizace ČHMÚ je vykonávat funkci ústředního státního ústavu České republiky pro obory čistota ovzduší, hydrologie, jakost vody, klimatologie a meteorologie, jako objektivní odborné služby poskytované přednostně pro státní správu.
Český hydrometeorologický ústav je jedinou státem pověřenou institucí pro sledování kvality ovzduší v ČR. Veškerá data jsou shromažďována v národní databázi ISKO (Informační systém kvality ovzduší) provozované ČHMÚ. Jeho pracovníci mají dlouholetou zkušenost s měřením a modelováním imisních koncentrací i atmosférické depozice, včetně prezentace a interpretace výsledků. ČHMÚ disponuje dostatečnou výpočetní technikou k zajištění v projektu vytčených cílů.
Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, veřejná výzkumná instituce, (VÚKOZ) je veřejnou výzkumnou institucí zřízenou za účelem výzkumu všech typů krajiny a souvisejících environmentálních rizik, výzkumu biologické rozmanitosti a její ochrany, odborné podpory ochrany přírody a péče o krajinu a výzkumu v oblasti okrasného zahradnictví.
Ústav existuje kontinuálně již od roku 1927, kdy byl výnosem tehdejšího ministerstva zemědělství založen na bývalém panství hraběte Arnošta Emanuela Silva Taroucy v Průhonicích.
V současnosti představuje multioborové pracoviště, pokrývající komplexní výzkum krajiny na všech úrovních – na škále ekosystémů, společenstev a populací až k jednotlivým organismům. Část výzkumné činnosti zajišťuje pracoviště VÚKOZ v Brně.
Jakost laboratoří je průběžně mezinárodně kontrolována (WEPAL Wageningen) a v pětiletém intervalu v rámci programu OSN EHK ICP-Vegetace. Pracoviště VÚKOZ má praktické zkušenosti s chemickými analýzami mechu, humusu i sedimentů i podrobnějším mapovém měřítku a své výsledky pravidelně publikuje v odborných periodikách.