Prohlížení dat - nápověda

Data uložená v databázi jsou dostupná prostřednictvím mapového prohlížeče, který je součástí těchto stránek. Prostřednictvím mapového prohlížeče jsou dostupné mapové vrstvy a k nim se vztahující data. Při prohlížení map můžete volit mezi dále uvedenými verzemi prohlížeče podle toho, která vám nejvíce vyhovuje. Popis volby typu prohlížeče, základních principů a možností práce s prohlížečem naleznete dále na této stránce.

Nastavení prohlížení dat

Pro prohlížení dat máte možnost zvolit si typ (režim) prohlížeče.

Volba typu mapového prohlížeče se provádí volbou příslušného odkazu v nabídce v levé části okna (1) nebo případně přímo na hlavní stránce (2). Na výběr máte následující možnosti:

Režim AJAX
Režim "AJAX" umožňuje uživatelsky jednoduchý přístup k datům pro jakéhokoliv uživatele.

Režim JAVA
Režim "JAVA" poskytuje řadu pokročilých funkcí, mj. vyhledávání dat pomocí kombinace různých podmínek atp., je ale uživatelsky náročnější a vyžaduje funkční Javu na vašem počítači. Tuto volbu doporučujeme uživatelům rutinně využívajícím služby prohlížení dat na portálu HEIS VÚV.



Prohlížení dat v režimu mapového prohlížeče "AJAX"

Prohlížení dat v režimu prohlížeče "AJAX" je uživatelsky velmi jednoduché a principy ovládání odpovídají ovládání jiných, obecně používaných mapových služeb, dostupných na internetu.

Posun mapy
Držte levé tlačítko myši a posunujte mapou. Můžete také použít šipky pro posun mapy Posun mapy (1) v levém horním rohu mapového prohlížeče.

Měřítko mapy
Měřítko (zvětšení nebo zmenšení zobrazení mapy, zoom) mapy můžete měnit pomocí posuvníku Zoom (2) v levém horním rohu mapového okna. Pro přiblížení (zvětšení) mapy můžete také použít dvojklik levým tlačítkem myši v mapě, pro oddálení (zmenšení) mapy pak dvojklik pravým tlačítkem myši. Měřítko zobrazení mapy můžete také měnit otáčením kolečka myši (pokud je jím myš vybavena). Nejpřesněji lze nastavit požadovaný výřez mapy pomocí tažení myši za současného držení klávesy "CTRL".

Zobrazení celé mapy
Přejít na zobrazení celé mapy lze tlačítkem pro zobrazení celé mapy Celá mapa v levém horním rohu okna mapového prohlížeče nebo jednoduchým kliknutím pravým tlačítkem myši v mapě.

Zobrazení informací o objektu
Informace o vybraném objektu záskáte jednoduchým kliknutím myši na značku objektu v mapě. Poté se zobrazí malé kontextové okno (3) se základními informacemi o objektu. Detailní informace o objektu a připojená data pak zobrazíte kliknutím na tlačítko Podrobnosti. Je-li v kontextovém okně zobrazeno více záložek, pak je na každé záložce zobrazena informace o objektech v daném místě mapy v jednotlivých zobrazených vrstvách (zobrazení vrstev viz dále "Legenda").

Výběr více objektů v mapě
Více objektů v mapě můžete vybrat tažením myši se současným stisknutím klávesy "SHIFT". Vybrány jsou objekty nacházející se uvnitř takto vymezené obdélníkové oblasti. Výpis vybraných objektů se zobrazí u pravého okraje okna mapového prohlížeče (4). Výpis je stránkován, přechod mezi jednotlivými stránkami výpisu je možný pomocí odkazů v dolní části výpisu (tlačítka Předchozí a Další). Úplný výpis všech vybraných objektů lze zobrazit v samostatném okně použitím tlačítka Výpis vybraných objektů. Výpis lze skrýt nebo zpětně zobrazit použitím tlačítka Výsledky umístěným v pravém horním rohu mapového prohlížeče. Vybrané objekty odpovídající dané stránce výpisu jsou v mapě označeny žlutou bublinou s pořadovým číslem záznamu Žlutá bublina (5) ve výpisu vybraných objektů. Přejížděním myší po seznamu vybraných objektů je zvýrazňován aktuální objekt podbarvením bubliny s pořadovým číslem vybraného záznamu červenou barvou Červená bublina (6). Kliknutím na záhlaví vybraného objektu v seznamu je zobrazeno kontextové okno s údaji o vybraném objektu (3), detailní informace o objektu a připojená data pak zobrazíte kliknutím na odkaz "Podrobnosti" v tomto okně.

Vyhledávání objektů
Objekty lze vybrat také zadáním hledaného textového řetězce do pole v horní části okna mapového prohlížeče a následným kliknutím na tlačítko Vyhledat (7). Vyhledávání je tzv. fulltextové, tzn., že je zadaný textový řetězec vyhledán ve všech položkách nastavených v dané mapové vrstvě pro vyhledávání. Obsahuje-li zadaný řetězec více výrazů oddělených mezerami, jsou vyhledány všechny záznamy, které obsahují alespoň jeden ze zadaných výrazů. Výsledky vyhledávání jsou zobrazeny v pravé části okna mapového prohlížeče. Zvýraznění vybraných objektů a zobrazení detailů vybraného objektu je popsáno v přechozím odstavci.

Legenda
Legenda je umístěna v pravé části okna mapového prohlížeče (8). Použitím tlačítka Legenda můžete legendu skrýt nebo zpětně zobrazit. Legenda obsahuje seznam zobrazených mapových vrstev a umožňuje zapínání nebo vypínání Zapínání a vypínání vrstev jejich zobrazení. U rastrových podkladových map je pak možné pomocí zobrazeného posuvníku Průhlednost ratrů také nastavení jejich průhlednosti.

Měření vzdáleností
Kliknutím na tlačítko Měření v horní části mapového prohlížeče zapnete funkci měření vzdáleností. Vlastní měření zahájíte kliknutím levým tlačítkem v mapě, každé další kliknutí umístí do mapy lomový bod měřené vzdálenosti. Poslední vložený lomový bod lze odstranit kliknutím pravým tlačítkem myši nad tímto bodem. Zapnutí funkce měření vzdáleností je indikováno změnou podbarvení tlačítka. Opětovným kliknutím na tlačítko Měření se měření vzdáleností ukončí.

Tisk mapy
Po kliknutím na tlačítko Tisk mapy je do nového okna připraven obrázek mapy pro tisk. Pro vlastní vytištění použijte funkce tisku vašeho internetového prohlížeče.

Rychlá nápověda mapového prohlížeče
Tlačítko Nápověda mapového prohlížeče v pravém horním rohu mapového prohlížeče zobrazí rychlou nápovědu obsahující základní pokyny k ovládání mapového prohlížeče.



Prohlížení dat v režimu mapového prohlížeče "JAVA"

Režim "JAVA" poskytuje řadu pokročilých funkcí (mj. vyhledávání dat pomocí kombinace různých podmínek atp.), je ale uživatelsky náročnější a vyžaduje funkční Javu na vašem počítači. Tuto volbu doporučujeme uživatelům rutinně využívajícím služby prohlížení dat na portálu HEIS VÚV. Úplný popis funkcí mapového prohlížeče v režimu "JAVA" je poměrně obsáhlý a je uveden v nápovědě dostupné na stránkách portálu HEIS VÚV.

Základy práce s mapovým prohlížečem jsou uvedeny dále. Pro přepínání funkcí prohlížeče se používají tlačítka umístěná v nástrojové liště nad horním okrajem mapy (2).

Posun mapy
Klikněte na tlačítko pro posun mapy Posun mapy a poté posunujte mapu myší se stisknutým levým tlačítkem. K posunu mapy můžete použít také posuvníky u pravého a dolního okraje mapy.

Měřítko mapy
Měřítko (zvětšení nebo zmenšení zobrazení mapy, zoom) mapy můžete měnit pomocí tlačítek Zoom (zvětšení výřezu provedete použitím příslušného tlačítka a následným kliknutím do mapy nebo vymezením požadovaného výřezu v mapě táhnutím myší, zmenšení mapy proběhne ihned po kliknutí na tlačítko). Pro přechod přímo do požadovaného měřítka můžete použít také ovládací prvek Měřítko. Pro zobrazení předchozího nebo následujícího výřezu mapy (zpět/vpřed) můžete použít tlačítka Výřez zpět/vpřed.

Zobrazení celé mapy
Přejít na zobrazení celé mapy lze tlačítkem pro zobrazení celé mapy Celá mapa.

Zobrazení informací o objektu
Pro získání informací o vybraném objektu nejprve označte mapovou vrstvu pro výběr objektů tak, že na ni kliknete v legendě (1). Vrstva označená pro výběr se modře zvýrazní. Následně klikněte na tlačítko pro výběr informací o objektu Informace o objektu (2) a poté klikněte na vybraný objekt v mapě (3). Vybraný objekt se v mapě žlutě zvýrazní a zároveň se otevře okno s informacemi o objektu (4).

Výběr více objektů v mapě
Při výběru více objektů v mapě najednou postupujte obdobně jako v případě jednoho objektu. Nejprve označte mapovou vrstvu pro výběr kliknutím v legendě (1). Pro výběr objektů z více vrstev najednou můžete tyto vrstvy označit tak, že na ně budete postupně klikat myší se současně stisknutou klávesou "CTRL". Následně klikněte na tlačítko pro výběr informací o objektu Informace o objektu (2) a vyberte objekty kliknutím nebo tažením myší v mapě obdobně, jako při výběru informací o jednom objektu (3). Vybrané objekty se v mapě žlutě zvýrazní a zároveň se otevře okno s informacemi o objektech (4). Pro výběry více objektů můžete použít také další pokročilé funkce prohlížeče dostupné prostřednictvím tlačítek Informace o objektech. Podrobný popis pokročilých funkcí prohlížeče je uveden v nápovědě portálu HEIS VÚV, viz odkaz uvedený výše.

Vyhledávání objektů
Objekty lze vybrat také zadáním dotazu pomocí podmínek. Nejprve označte mapovou vrstvu pro výběr objektů tak, že na ni kliknete v legendě (1). Vrstva označená pro výběr se modře zvýrazní. Následně klikněte na tlačítko pro vyhledání objektů dotazem Informace o objektech. V zobrazeném dialogovém okně zadejte požadovaný dotaz (podmínku nebo kombinaci podmínek). Po potvrzení dotazu je proveden výběr objektů vyhovujících zadaným podmínkám. Vybrané objekty se v mapě žlutě zvýrazní a zároveň se otevře okno s informacemi o objektech (4). Mapový pohled lze zaostřit na vybrané záznamy kliknutím na tlačítko Zobrazit výběr.

Legenda
Legenda je umístěna v levé části okna mapového prohlížeče (1) a obsahuje seznam zobrazených mapových vrstev a umožňuje zapínání nebo vypínání Zapínání a vypínání vrstev jejich zobrazení. U rastrových podkladových map je pak možné pomocí zobrazeného posuvníku Průhlednost ratrů také nastavení jejich průhlednosti.

Měření vzdáleností
Kliknutím na tlačítko Měření zapnete funkci měření vzdáleností. Vlastní měření zahájíte kliknutím levým tlačítkem v mapě, každé další kliknutí umístí do mapy lomový bod měřené vzdálenosti. Poslední vložený lomový bod lze odstranit kliknutím pravým tlačítkem myši. Opětovným kliknutím na tlačítko Měření se měření vzdáleností přeruší. Je-li během měření vzdáleností zapnuta volba ukládání souřadnic do schránky Souřadnice, jsou souřadnice posledního zadaného bodu měření ukládány do schránky, odkud je lze následně vložit např. do textového souboru (např. kombinací kláves "CTRL+V").

Uložení a tisk mapy
Po kliknutí na tlačítko Tisk mapy je zobrazeno dialogové okno pro nastavení vlastností tištěné mapy a následně je mapa vygenerována a uložena do souboru PDF, z nějž ji lze vytisknout. Po kliknutí na tlačítko Uložení mapy je zobrazeno dialogové okno pro nastavení parametrů a následně je vygenerován do nového okna obrázek s mapou, který je možné uložit. Pro dosažení požadovaného vzhledu mapy je třeba při nastavování parametrů vždy zvolit (vyzkoušet) vhodnou kombinaci rozlišení a rozměrů mapy.

Kvalita a obnovení zobrazení mapy
Ovladačem Kvalita mapy lze nastavit kvalitu (kompresi) zobrazované mapy. Nastavení na nízkou hodnotu zrychlí prohlížení map a sníží objem datových přenosů, při příliš nízkých hodnotách ale bude docházet k viditelné ztrátě kvality ("rozpíjení") mapy. Vysoké hodnoty zajistí kvalitní zobrazení mapy, prohlížení ale může být pomalejší. Použitím tlačítka Obnovit mapu lze obnovit zobrazení mapy (na rozdíl od obnovení obsahu celého okna prohlížeče je obnoveno pouze zobrazení mapy v mapovém prohlížeči).



Datum poslední aktualizace stránky: 5.1.2016

© Copyright: Výzkumný ústav vodohodpodářský T. G. Masaryka, veřejná výzkumná instituce. Design: Jiří Picek. 2015.