Meliorace zemědělských půd

Stavby k vodohospodářským melioracím zemědělských pozemků, tzv.„meliorace“ se dělí na stavby k závlaze a stavby k odvodnění pozemků a jsou podle zákona č. 254/2001 Sb., o vodách (vodní zákon) a podle zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) vodohospodářskými stavbami. Vymezení staveb k vodohospodářským melioracím pozemků a jejich částí je předmětem vyhlášky č. 225/2002 Sb., o podrobném vymezení staveb k vodohospodářským melioracím pozemků a jejich částí a způsobu a rozsahu péče o ně. Tato vyhláška dále stanoví způsob a rozsah péče o tyto stavby a jejich části.

Odvodnění zemědělských pozemků

Stavby k odvodnění pozemku jsou souborem staveb, jejich částí a zařízení odvodňovací soustavy. Jsou tvořeny hlavním odvodňovacím zařízením a podrobným odvodňovacím zařízením a slouží k odvádění nadbytku povrchové a podzemní vody z pozemku, k provzdušňování pozemku a k ochraně odvodňovaného pozemku před zaplavením vnějšími vodami, a to podzemním nebo povrchovým odvodněním. Odvodnění pozemků podzemním odvodněním se provádí zejména drenážní sítí (trubkovou drenáží, krtčí drenáží, křížovou drenáží), nebo regulační drenáží. Odvodnění pozemků povrchovým odvodněním se provádí zejména odvodňovacími kanály nebo příkopy. Stavby k odvodnění zemědělských pozemků se dle zákona č. 254/2001 člení na hlavní odvodňovací zařízení (HOZ) a podrobná odvodňovací zařízení (POZ).
  • Hlavní odvodňovací zařízení je soubor objektů, které slouží k odvádění nadbytku povrchové a podzemní vody z pozemku, k provzdušňování pozemku a k ochraně odvodňovaného pozemku před zaplavením vnějšími vodami, zejména otevřené kanály (svodné odvodňovací příkopy, záchytné příkopy a suché nádrže k zachycení vnějších vod, přehrážky a objekty sloužící k regulaci), krytá potrubí (od světlosti 30 cm včetně), včetně objektů na nich (stupně, skluzy) a odvodňovací čerpací stanice.
  • Podrobné odvodňovací zařízení je soubor objektů, které slouží k bezprostřední úpravě vodního režimu půdy tak, aby stav pozemku odpovídal vláhové potřebě plodin a předpokládané činnosti na něm; pro podzemní odvodnění je tvořeno sběrnými drény, svodnými drény, výustěmi, drenážními šachtami (podzemní drenážní síť) a pro povrchové odvodnění je tvořeno sběrnými příkopy a objekty na nich.
  • Úpravami legislativy po roce 1989 (§14 a §15 zákona č. 229/1991 Sb.; §126 odst. 3 zákona č. 254/2001 Sb.; §506 zákona č. 89/2012 Sb.) bylo stanoveno, že podrobná odvodňovací zařízení fyzicky patří vlastníkovi pozemku, na kterém se nachází.

    Závlahy zemědělských pozemků

    Stavby k závlaze pozemku jsou souborem staveb, jejich částí a zařízení závlahové soustavy. Jsou tvořeny hlavním závlahovým zařízením a podrobným závlahovým zařízením a slouží k umělému dodávání závlahové vody pro vyrovnání vláhového deficitu zemědělských plodin, k aplikaci hnojivých a jiných roztoků na pozemky, popřípadě k tepelné regulaci, například protimrazové ochraně nebo ochlazování, a to postřikem, podmokem (brázdovým nebo drenážním), přeronem, výtopou nebo jiným způsobem, zejména kapkovým, bodovým nebo podpovrchovým systémem. Stavby k závlaze zemědělských pozemků se dle zákona č. 254/2001 člení na hlavní závlahová zařízení a podrobná závlahová zařízení.
  • Hlavní závlahové zařízení je soubor objektů, které slouží k odběru a dopravě závlahové vody (závlahový provoz), zejména odběrné objekty, nádrže, čerpací stanice, otevřené kanály i krytá potrubí, včetně objektů na nich, přivaděče kryté i otevřené s objekty na nich, závlahová trubní síť pro přívod závlahové vody k místům jejího odběru do podrobných závlahových zařízení, včetně objektů a zařízení na ní, například vzdušníky, kalníky, výtlaky, hydranty nebo armaturní šachty. Hlavním závlahovým zařízením jsou i zpevněné manipulační plochy a cesty sloužící výhradně pro závlahový provoz.
  • Podrobné závlahové zařízení je soubor objektů a zařízení, které slouží k rozvodu závlahové vody po pozemcích, zejména přenosné potrubí a armatury na něm, postřikovače, pásové zavlažovače, širokozáběrové zavlažovací stroje nebo zavlažovací hadice s kapkovači.

    Informace o datech

    Základním podkladem je datová sada "meliorací" členěná po jednotlivých okresech, která je volně ke stažení ve vektorovém formátu shapefile na stránkách MZe. Jedná se o neaktualizovaná historická data pořízená Zemědělskou vodohospodářskou správou (ZVHS) digitalizací analogových map a zpřístupněná 6.6.2016. Na podkladě této datové sady byly zkompilovány vrstvy odvodnění zemědělských půd a závlah zemědělských půd za celou ČR v Oddělení GIS a kartografie VÚV TGM,v.v.i. v březnu 2021, resp. v červnu 2024.

    Zdroj dat: ZVHS, MZe, 2016.

    Další nformace o datech

    Data meliorací členěné po jednotlivých okresech ke stažení na stránkách MZe.

    Informační systém melioračních staveb (VÚMOP).

    Upozornění pro uživatele VÚV TGM,v.v.i.: Podrobnější informace jsou na INTRANETU VÚV TGM,v.v.i.


    Datum poslední aktualizace nebo revize stránky: 18.06.2024