O projektu

Vážený uživateli,
vítáme Vás na stránkách věnovaných problematice vymezení a revizí zranitelných oblastí.




Úvod do problematiky

Rada Evropských společenství (EHS) v 80.letech minulého století konstatovala, že obsahy nitrátů v podzemních a povrchových vodách v určitých oblastech stoupají a dosahují hodnot, které jsou nepřiměřené vzhledem k limitům daných požadavky na jakost vod ve zdrojích používaných pro pitné účely, a že tento vývoj není obecně v souladu se zájmy ochrany přírodních prostředí vyjádřenými v jiných usneseních EHS. V prosinci 1991 Rada EHS proto přijala Směrnici 91/676/EHS k ochraně vod před znečištěním dusičnany ze zemědělských zdrojů (Nitrátová směrnice), která ukládá členským státům vymezit zranitelné oblasti a učinit potřebné kroky ke snížení tohoto znečištění.

Požadavky uvedené směrnice byly transponovány do českého vodního práva v § 33 zákona č.254/2001 Sb., který nabyl účinnost 1.ledna 2002. Zranitelné oblasti vymezil Výzkumný ústav vodohospodářský T.G.M. (VÚV T.G.M.) v prosinci 2002 a byly vyhlášeny Nařízením vlády č. 103/2003 Sb. 3. března 2003 o stanovení zranitelných oblastí a o používání a skladování hnojiv a statkových hnojiv, střídání plodin a provádění protierozních opatření v těchto oblastech (dále jen nařízení vlády).

V nařízení vlády, kterým se stanovují zranitelné oblasti a opatření v nich , provádí pravidelné přezkoumání rozsahu zranitelných oblastí a návrhy na úpravu jejich rozsahu (tzv. revize zranitelných oblastí) odborný subjekt pověřený Ministerstvem životního prostředí, kterým je od července 2003 Výzkumný ústav vodohospodářský T.G.Masaryka, veřejná výzkumná instituce. Závaznými podklady pro přezkoumání zranitelných oblastí jsou údaje ze sledování jakosti povrchových a podzemních vod uvedené v nařízení vlády v odstavci 1 v částech a), b) a c) v §3.

VÚV T.G.M., v.v.i. zpracoval v roce 2007 revize zranitelných oblastí v rámci úkolu pro Ministerstvo životního prostředí ČR jako podklad pro rozhodování při plnění nitrátové směrnice. Revidované vymezení bylo vyhlášeno Nařízením vlády č.219/2007 Sb., kterým se mění nařízení vlády č.103/2003 Sb.

Zatím poslední revizi zranitelných oblastí zpracoval VÚV T.G.M., v.v.i. v srpnu 2011 v rámci úkolu pro Ministerstvo životního prostředí ČR. Revidované vymezení bylo vyhlášeno Nařízením vlády č.262/2012 Sb., které nabylo účinnosti dnem 1. srpna 2012 a bylo jím zrušeno Nařízení vlády č.219/2007 Sb. ze dne 11. července 2007,kterým se mění nařízení vlády č. 103/2003 Sb., o stanovení zranitelných oblastí a o používání a skladování hnojiv a statkových hnojiv, střídání plodin a provádění protierozních opatření v těchto oblastech. Oproti zrušenému nařízení vlády bylo jako zranitelná oblast nově vymezeno 234 k.ú. a naopak 4 k.ú. byla jako zranitelná oblast zrušena.


Zadavatel a zpracovatel

Zahájení a ukončení úkolu:
trvalá činnost

Zadavatel :
Ministerstvo životního prostředí ČR
Vršovická 65, 100 10, Praha 10
Internet : www.env.cz

Zástupce zadavatele :
Ing. Kateřina Sysalová (oddělení ochrany vod)

Zpracovatel :
Výzkumný ústav vodohospodářský T.G.Masaryka, v.v.i.
Podbabská 30, 160 00, Praha 6

Hlavní řešitel :
Ing. Anna Hrabánková
e-mail: anna_hrabankova@vuv.cz
tel.: 220 197 437

Řešitelé :
RNDr. Hana Prchalová, e-mail : hana_prchalova@vuv.cz
Mgr. Pavel Rosendorf e-mail: pavel_rosendorf@vuv.cz



Všechny informace jsou přístupné prostřednictvím nabídky v levé části okna. Textové dokumenty jsou poskytovány na vyžádání ve formátu pdf.

Přejeme Vám příjemnou práci s těmito stránkami

Řešitelé úkolu 3733 „Revize zranitelných oblastí pro nitrátovou směrnici“