Implementace Rámcové směrnice a plánování v povodích ČR

Zdroj: Implementace Rámcové směrnice EU pro vodní politiku v České republice; Ministerstvo životního prostředí, odbor ochrany vod; Praha, leden 2004

Proces implementace Rámcové směrnice představuje zásadní změny ve vodním hospodářství České republiky. Tyto změny zasáhnou významným způsobem vodohospodářskou praxi, zároveň se promítnou do české legislativy.

Transpozice do právního řádu České republiky

V oblasti ochrany vod je soulad české legislativy s předpisy EU zajištěn prostřednictvím vodního zákona č. 254/2001 Sb., zákona o vodovodech a kanalizacích č. 274/2001 Sb. a zákona o ochraně veřejného zdraví č. 258/2000 Sb., a jejich prováděcími předpisy. Významným pozměňujícím předpisem, který nabyl účinnosti dnem 23. ledna 2004, je zákon č. 20/2004 Sb.

Odkazy
Ministerstvo vnitra ČR: sbírka zákonů

Institucionální zabezpečení

Pro časovou a kompetenční koordinaci byl sestaven Implementační plán, jehož poslední aktualizaci schválila 8. ledna 2003 vláda usnesením č. 15/2003. Plán obsahuje přesné detailní soupis dílčích kroků spolu s termíny jejich splnění a určením odpovědného rezortu, případně odpovědné organizace.

Protože Rámcová směrnice pokrývá značný rozsah činností, vyžaduje její implementace zapojení mnoha odborných institucí a expertů. Implementace Rámcové směrnice spadá především do kompetence Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství. Mezi další spolupracující rezorty patří Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo financí, Ministerstvo zahraničních věcí, Ministerstvo obrany a Ministerstvo dopravy.

Pod vedením Ministerstva životního prostředí za Českou republiku a Ministerstva životního prostředí, výživy a záležitostí venkova Spojeného království (DEFRA, Velká Británie) za členské státy EU proběhl od května 2002 do února 2004 Twinning projekt Implementace rámcové směrnice pro vodní politiku, jehož smyslem byla podpora českých institucí při rozjezdu celého procesu zavádění Rámcové směrnice.

Za účelem celostátní koordinace plánování v povodích ČR byla Ministerstvem zemědělství v červnu 2003 ustavena Komise pro plánování v oblasti vod jako stálý poradní a koordinační orgán úřadů veřejné správy a dalších institucí podílejících se na procesu pánování v ČR.

Dne 15. 4. 2004 ustavilo Ministerstvo životního prostředí v dohodě s Ministerstvem zemědělství Pracovní skupinu pro implementaci Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/60/ES ze dne 23. října 2000 ustavující rámec pro činnost Společenství v oblasti vodní politiky. Cílem činnosti Pracovní skupiny je zajistit koordinovanou spolupráci mezi resorty a institucemi, které se podílejí na implementaci této směrnice v ČR včetně mezinárodních souvislostí.

Odkazy
Ministerstvo životního prostředí: Pracovní skupina pro implementaci Rámcové směrnice pro vodní politiku ES (Směrnice 2000/60/ES)
Ministerstvo zemědělství: Komise pro plánování

Ke zpracování jednotlivých úkolů implementace Rámcové směrnice byla zahájena řada projektů v institucích pod gescí Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství, mezi které patří především Výzkumný ústav vodohospodářský T.G.Masaryka (VÚV T.G.M.), Český hydrometeorologický ústav, podniky Povodí, Zemědělská vodohospodářská správa, Agentura ochrany přírody a krajiny a další. V rámci odborné podpory implementace byl ve VÚV T.G.M. v roce 2002 zahájen úkol Implementace Rámcové směrnice pro vodní politiku.

Mezinárodní spolupráce

Rámcová směrnice: článek 3, odst. 3, 4 a 5

Implementace Rámcové směrnice vyžaduje spolupráci v mezinárodním měřítku, aby mohly být splněny její požadavky na společný přístup v ochraně mezinárodních oblastí povodí.

Území České republiky je rozděleno mezi tři mezinárodní povodí - Labe, Odra, Dunaj. Mezinárodní spolupráce v povodích je zajištěna mezinárodními komisemi pro ochranu Labe, Dunaje a Odry. Komise koordinují mezistátní spolupráci v oblasti ochrany vod pro jednotlivá povodí. Na základě souhlasu smluvních stran v roce 2001 byly tyto mezinárodní komise pověřeny mezinárodní koordinací implementace Rámcové směrnice. Na činnosti mezinárodních komisí Labe, Dunaje a Odry se za českou stranu podílí zástupci Ministerstva životního prostředí, Ministerstva zemědělství a zástupci příslušných odborných institucí.

Česká republika je zapojena do projektu pilotního povodí Lužické Nisy, které se rozkládá na území států Německa, Polska a České republiky. V rámci povodí se restují směrné dokumenty Analýza vlivů a dopadů a Stanovení referenčních podmínek a hranic tříd ekologického stavu pro vnitrozemské povrchové vody.

Odkazy
Ministerstvo životního prostředí: Mezinárodní spolupráce v ochraně vod
IKSE/MKOL Mezinárodní komise pro ochranu Labe
MKOO/IKSO Mezinárodní komise pro ochranu Odry
ICPDR/IKSD International Commission for the Protection of the Danube River
Ministerstvo životního prostředí: Projekt pilotního povodí Lužická Nisa

1. etapa implementace 2000-2004: Administrativní uspořádání a analýza charakteristik oblastí povodí ČR

Rámcová směrnice: článek 3, příloha I; článek 5, příloha II a III; článek 15

V období 2000-2004 Rámcová směrnice vyžaduje od členských států splnění následujících povinností:

2003Transpozice Rámcové směrnice do národního právního řádu.
Stanovení oblastí povodí a určení kompetentního úřadu.
2004Dokončení analýz charakterik oblastí povodí a dopadů lidské činnosti na stav povrchových a podzemních vod.
Dokončení první analýzy užívání vody.
Zřízení registru chráněných území.

a předání zpráv o jejich plnění Evropské komisi:


Do 22.6.2004 poskytnout Evropské komisi informace o kompetentních úřadech podle článku 3 pro každou ze svých oblastí povodí (resp. část mezinárodní oblasti povodí).
Do 22.3.2005 předložit Evropské komisi souhrnné zprávy o analýzách , požadovaných podle článku 5:
  • analýze charakterik oblastí povodí,
  • zhodnocení dopadů lidské činnosti na stav povrchových a podzemních vod; a
  • ekonomické analýze užívání vody.

    Zprávy Evropské komisi
    Zpráva 2004
    Ministerstvo životního prostředí ČR: Zpráva České republiky dle článku 3 Směrnice 2000/60/ES Evropského parlamentu a Rady ze dne 23. října 2000 ustavující rámec pro činnost Společenství v oblasti vodní politiky
    Zpráva 2005
    Ministerstvo životního prostředí ČR: Zpráva České republiky dle článku 15 Směrnice 2000/60/ES Evropského parlamentu a Rady ze dne 23. října 2000 ustavující rámec pro činnost Společenství v oblasti vodní politiky

    Termíny a povinnosti přímo řízeným subjektům (státní podniky Povodí, VÚV T.G.M. a AOPK) při zpracování analýz podle článku 5 a zpráv podle článku 15 Rámcové směrnice uložil Metodický návod Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí o úpravě postupu při plánování v oblasti vod v roce 2004. Způsob zpracování analýz určoval Manuál pro plánování v povodí České republiky a další závazné dokumenty a podklady.

    Dokumenty
    Metodický návod
    Metodický návod Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí o úpravě postupu při plánování v oblasti vod v roce 2004
    Manuál pro plánování v povodí v ČR
    Manuál pro plánování v povodí České republiky.Praktická příručka implementace. Praha, Ministerstvo zemědělství a Ministerstvo životního prostředí. Verze 4.1, listopad 2004, 201 s.
    Maketa zprávy 2005 o charakterizaci oblastí povodí ČR
    Vyskoč, P., Prchalová, H., Zeman, V., et al., (2004): Maketa Zprávy 2005 o charakterizaci Oblastí povodí ČR, verze 1.1.4, 2.7.2004, Praha, VÚV T.G.M.
    Metodika pro předběžné vymezení silně ovlivněných vodních útvarů
    Anon., 2004: Silně ovlivněné vodní útvary: Metody a jejich využití v případové studii v povodí Labe, Česká republika. Část 1 Popis metodiky, březen 2004. (Projekt je sponzorován v rámci kooperačního programu Flandry – Česká republika, Administration of Foreign Affairs, Ministry of the Flemish Community, Belgium.) Praha, AQUAPLUS, Povodí Labe, Ministerstvo zemědělství ČR, DHI Hydroinform.
    Pracovní cíle dobrého stavu vodních útvarů povrchových a podzemních vod
    Rosendorf, P., Prchalová, H., Rieder, M. eds., (2004): Pracovní cíle dobrého stavu vodních útvarů povrchových a podzemních vod. Verze 2.1, červen 2004. Praha, VÚV T.G.M., 34 s.
    Vodní útvary v ČR - výchozí vymezení
    Vodní útvary v ČR. Výchozí vymezení vodních útvarů povrchových a podzemních vod a typologie vodních útvarů povrchových vod. Verze 2, květen 2004. Praha, VÚV T.G.M.
    Odkazy
    Ministerstvo zemědělství: plánování v oblasti vod>závazné dokumenty