Informační servis
Pište, volejte, e-mailujte!
V této části jsou uveřejněny odpovědi na vaše dotazy obecného charakteru, které by mohly zajímat i kolegy. Možná časem zřídíme i diskusní fórum.
- Dotaz: Co se podle našich platných zákonů již považuje za tlakovou nádobu?
Odpověď: Pro vysvětlenou uvádím, že v mikrobiologické laboratoři se jedná především o problematiku parních sterilizátorů (autoklávů). Podle revizního technika tlakových nádob pana Štarmana (Chironax, Estra) je tato problematika ošetřena ve vyhlášce č. 18/1979 Sb., která dodnes platí. Pokud má nádoba větší objem než 10 l, je tlakovou nádobou v případě, že přetlak je větší nebo roven 0,07mPA (tj. 0,7 atm.). V případě objemu nádoby menšímu než 10 l, muže být tlakovou nádobou v případě, že bezpečnostní součin (objem v litrech * přetlak v mPA) je roven nebo větší než 10.
- Dotaz: Máme opakované problémy s rekonstitucí želatinových disků druhu Clostridium perfringens.
Odpověď: Přesné instrukce o tom, jak rekonstituovat jednotlivé druhy bakterií v želatinových discích podá Česká sbírka mikroorganismů MU, Tvrdého 12, 602 00 Brno. My jsme v dubnu 2005 úspěšně pracovali s C. perfringens CCM 4991 (exp. do 07/2005). Bylo však nutné zachovávat anaerobní podmínky i při „oživování“ disku – měli jsme pootevřenou zkumavku, aby se k médiu vždy dostala anaerobní směs. Kmen tvořil na mCP médium typické žluté kolonie, růžovějící v parách amoniaku, na trypton-siřičitanovém médiu potom světlé kolonie (nikoliv s černým středem).
- Dotaz: Jaké jsou vhodné referenční materiály pro mikrobiologii vody?
Odpověď: Referenčních materiálů pro mikrobiologii je v EU celá řada. Dříve běžně užívané želatinové kapsle z holandského Bilthovenu (dodávala na náš trh fy Chemmea již nejsou k dispozici. V současné době probíhá srovnávací studie kvality pastilek z Pasteurova Institutu v Lille (Francie). O výsledcích budeme informovat.
Odpověď č. 2: Situace, týkající se referenčních materiálů pro mikrobiologii vody je pravidelně monitorována. Výsledky mezilaboratorní studie pastilek z Pasteurova Institutu v Lille organizované MZ nejsou dosud statisticky zpracovány. Již teď je však jisté, že výsledky nejsou ideální (Enterococcus faecalis ano, E. coli je horší kvality, Clostridium perfringens téměř neroste na mCP médiu). Použít je možno i pastilky na kontrolu stanovení kultivovatelných mikroorganismů. V současné době se pozornost zainteresovaných pracovníků obrací k lentikulám z Velké Británie (Newcastle), které vykazují zatím lepší výsledky.
Odpověď č. 3: Podle posledních informací, lentikuly z Velké Británie lze obdržet pouze při účasti na jejich mezilaboratoraních porovnávání.